statystyki

Jak rozliczyć usługi ochrony i dozoru mienia

autor: Marcin Szymankiewicz31.10.2016, 13:05; Aktualizacja: 31.10.2016, 13:30
kalkulator, tabela, podatki

Wydatki poniesione na nabycie przedmiotowych usług ochrony mienia należy uznać za koszty pośrednie, tj. niezwiązane bezpośrednio z uzyskiwanymi przychodamiźródło: ShutterStock

ABC sp. o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się świadczeniem usług budowlanych na terenie Polski. Spółka nabywa od agencji ochrony mienia usługi ochrony i dozoru mienia dotyczące budynku – siedziby spółki. Zgodnie z umową z 19 listopada 2015 r. na świadczenie tych usług termin płatności przypada z góry 20. dnia każdego miesiąca. Z uwagi na chorobę pracownika agencji ochrony (od 18 października do 2 listopada 2016 r.) faktura za październik 2016 r. nie została wystawiona do 20 października 2016 r. Fakturę tę na kwotę 500 zł plus 115 zł VAT agencja ochrony mienia wystawi dopiero 3 listopada 2016 r. Spółka ABC otrzyma tę fakturę 4 listopada 2016 r. Jak i kiedy spółka ABC powinna rozliczyć tę fakturę na gruncie VAT i CIT? VAT i zaliczki na CIT spółka ABC płaci za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym spółki ABC jest rok kalendarzowy.

Reklama


W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością (powinna być to działalność opodatkowana VAT). Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. Moim zdaniem nabycie usług ochrony mienia dotyczących budynku, w którym znajduje się siedziba spółki ABC, wykazuje pośredni związek z działalnością gospodarczą. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ABC posiada status podatnika VAT czynnego i zajmuje się świadczeniem na terenie Polski usług budowlanych. Usługi budowlane są opodatkowane VAT, a zatem można przyjąć, że pomiędzy nabyciem przedmiotowych usług ochrony mienia a działalnością opodatkowaną VAT występuje pośredni związek.

W konsekwencji spółka ABC ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych usług ochrony mienia w całości, tj. w kwocie 115 zł.

Termin obniżenia podatku

Pozostaje tylko ustalić, w jakim miesiącu spółka może odliczyć ten podatek naliczony. W myśl reguły zawartej w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • myślący(2016-10-31 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    Takich cudów na kiju,jak w Polskim prawie ,a szczególnie podatkowym,to nie wymyślili by ani Haszek ani Mrożek ,nawet razem wzięcie,to jest bełkot nawiedzonych urzędasów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama