statystyki

Państwa same decydują, które usługi są bez VAT

autor: Mariusz Szulc03.10.2016, 07:27; Aktualizacja: 03.10.2016, 08:29
vat

Czy w przypadku, gdy brak jest odpowiednich przepisów krajowych, instytut może korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie dyrektywy mówiącej o preferencji dla „niektórych usług kulturalnych”?źródło: ShutterStock

Instytucje kultury i sztuki nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie unijnych przepisów. O zakresie preferencji dla nich decyduje lokalny fiskus – wynika z opinii rzecznika generalnego TSUE.

Reklama


Nie jest ona wprawdzie wiążąca dla trybunału, ale w praktyce sędziowie kierują się stanowiskiem rzecznika przy wydawaniu wyroku.

Chodziło o brytyjski instytut filmowy, zajmujący się promocją tamtejszej kinematografii. W latach 1990–1996 płacił on VAT od odpłatnej usługi wstępu na pokazy filmów według stawki podstawowej. Było to zgodne z przepisami krajowymi, a Wielka Brytania nie wdrożyła w tym okresie bardziej dla instytutu liberalnych przepisów szóstej dyrektywy VAT. Z jej art. 13 część a ust. 1 lit. n wynika, że świadczenie „niektórych usług kulturalnych” jest wolne od podatku. Tak samo wynika z obecnie obowiązującej dyrektywy 112 VAT. Instytut uznał, że może powołać się bezpośrednio na te przepisy i zażądać zwrotu nadpłaty podatku.

Odmówił mu jednak brytyjski fiskus. Sprawa trafiła do sądu pierwszej instancji First tier Tribunal (Tax Chamber), który zgodził się z instytutem. To nie był jednak koniec sporu, a argumenty obu stron były na tyle przekonujące, że sąd drugiej instancji skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zapytał, czy w przypadku, gdy brak jest odpowiednich przepisów krajowych, instytut może korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie dyrektywy mówiącej o preferencji dla „niektórych usług kulturalnych”.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama