statystyki

Pośrednik ubezpieczyciela też skorzysta ze zwolnienia z VAT

autor: Jakub Pawłowski02.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 02.08.2016, 09:01
vat

Chodziło o spółkę, która świadczyła usługi pomocnicze na rzecz i w imieniu towarzystw ubezpieczeniowych.źródło: ShutterStock

Postępowanie likwidacyjne należy traktować jako czynność ubezpieczeniową, której przysługuje zwolnienie w VAT – uznał WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która świadczyła usługi pomocnicze na rzecz i w imieniu towarzystw ubezpieczeniowych. Prowadziła za nie postępowania likwidacyjne, które polegały m.in. na ocenie ryzyka, ustalaniu przyczyn i szacowaniu poniesionych szkód w wypadkach samochodowych. Była przekonana, że jej usługi będą zwolnione z VAT jako usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Wskazała ponadto, że przepis ten przewiduje zwolnienie dla czynności, które są elementem usługi ubezpieczeniowej, pod warunkiem że stanowią one odrębną całość i są właściwe, oraz niezbędne do świadczenia usługi głównej. Przekonywała, że proces likwidacji szkód spełnia wszystkie przesłanki wymienione w tym przepisie.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Uznał, że spółka nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych, bo za taką – w rozumieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE – rozumie się usługę, w której w zamian za wcześniejsze opłacenie składek podmiot zobowiązuje się do spełnienia świadczenia określonego w umowie. W ocenie organu spółka nie występowała w takiej roli, bo pomiędzy nią a ubezpieczonymi nie istniał żaden stosunek prawny.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane