statystyki

Pośrednik ubezpieczyciela też skorzysta ze zwolnienia z VAT

autor: Jakub Pawłowski02.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 02.08.2016, 09:01
vat

Chodziło o spółkę, która świadczyła usługi pomocnicze na rzecz i w imieniu towarzystw ubezpieczeniowych.źródło: ShutterStock

Postępowanie likwidacyjne należy traktować jako czynność ubezpieczeniową, której przysługuje zwolnienie w VAT – uznał WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która świadczyła usługi pomocnicze na rzecz i w imieniu towarzystw ubezpieczeniowych. Prowadziła za nie postępowania likwidacyjne, które polegały m.in. na ocenie ryzyka, ustalaniu przyczyn i szacowaniu poniesionych szkód w wypadkach samochodowych. Była przekonana, że jej usługi będą zwolnione z VAT jako usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Wskazała ponadto, że przepis ten przewiduje zwolnienie dla czynności, które są elementem usługi ubezpieczeniowej, pod warunkiem że stanowią one odrębną całość i są właściwe, oraz niezbędne do świadczenia usługi głównej. Przekonywała, że proces likwidacji szkód spełnia wszystkie przesłanki wymienione w tym przepisie.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Uznał, że spółka nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych, bo za taką – w rozumieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE – rozumie się usługę, w której w zamian za wcześniejsze opłacenie składek podmiot zobowiązuje się do spełnienia świadczenia określonego w umowie. W ocenie organu spółka nie występowała w takiej roli, bo pomiędzy nią a ubezpieczonymi nie istniał żaden stosunek prawny.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane