statystyki

Beneficjent programu unijnego zapłaci PIT

autor: Mariusz Szulc05.07.2016, 19:30
Niestety rację ma księgowa. Możemy założyć, że pani Ewa chciała skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Z przepisu wynika, że powinna spełnić łącznie dwa warunki.

Niestety rację ma księgowa. Możemy założyć, że pani Ewa chciała skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Z przepisu wynika, że powinna spełnić łącznie dwa warunki.źródło: ShutterStock

Pani Ewa została zatrudniona w organizacji realizującej projekty infrastrukturalne ze środków unijnych. Sądziła, że wynagrodzenie, jakie otrzymuje, jest wolne w naszym kraju od podatku. Niedawno usłyszała jednak od znajomej księgowej, że to nieprawda i powinna zapłacić daninę. Kto ma rację?

Reklama


Niestety rację ma księgowa. Możemy założyć, że pani Ewa chciała skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Z przepisu wynika, że powinna spełnić łącznie dwa warunki.

Bez pośrednika

Pierwszy dotyczy źródła wynagrodzenia, które powinno pochodzić ze środków bezzwrotnej pomocy rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych. Przepis doprecyzowuje, że mogą to być środki programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej oraz z programów NATO, przyznane na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych przez rząd, właściwego ministra, agencję rządową lub wykonawczą. Zwolnienie dotyczy także sytuacji, gdy środki są przekazane przez podmiot upoważniony do ich rozdzielania. Drugi z warunków mówi, że ze zwolnienia skorzysta tylko podatnik, który bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Ustawodawca zastrzegł, że do preferencji nie mają prawa osoby wykonujące określone czynności na zlecenie podmiotu, który bezpośrednio realizuje cel programu. Nie ma znaczenia rodzaj umowy dotyczącej zatrudnienia. Kluczowe jest więc to, czy pani Ewa wykonuje swoje zadania jako bezpośredni beneficjent programu unijnego. Po analizie interpretacji izb skarbowych i wyroków sądów administracyjnych trudno dla niej o dobre wieści.

Wprost z zagranicy

Fiskus i sędziowie uważają bowiem, że preferencja przysługuje tylko podatnikom, którzy otrzymali pieniądze nie od swojego pracodawcy realizującego np. program unijny, ale od instytucji, która go dofinansowała. Zwykła pensja, której źródłem są pieniądze z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jest więc opodatkowana. Takie stanowisko prezentuje m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 65/14. Sąd podkreślił też, że linia orzecznicza w tym zakresie jest już rozstrzygnięta. Nie zawsze jednak tak było.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama