statystyki

Czy budynek z umowami najmu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w VAT

autor: Wojciech Kotowski04.07.2016, 10:13; Aktualizacja: 04.07.2016, 10:42
Ustawa o VAT wyłącza z zakresu opodatkowania transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ustawa o VAT wyłącza z zakresu opodatkowania transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.źródło: ShutterStock

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi przy zbyciu całości lub części majątku państwa członkowskie UE mogą uznać, że dostawa towaru nie nastąpiła, a nabywca będzie traktowany jako następca prawny przekazującego. Jednak czy taka wykładnia prowspólnotowa usuwa wątpliwości dotyczące pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z ustawy o VAT?

Reklama


Ustawa o VAT wyłącza z zakresu opodatkowania transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Wynika to z jej art. 6 pkt 1, przy czym jedynie pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) jest definiowane w przepisach ustawy. Z definicji art. 2 pkt 27d ustawy o VAT wynika, że pojęcie to oznacza „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”. Warto zwrócić uwagę, że wobec braku jednoznacznego wyjaśnienia pojęcia „przedsiębiorstwo” zakres powyższej definicji również nie jest jednoznaczny. Jeżeli działalność podatnika VAT obejmuje najem nieruchomości, mogą się pojawić wątpliwości, czy powyższe warunki są spełnione. W praktyce organów podatkowych pojawiają się niekiedy twierdzenia, że można wówczas mówić o istnieniu zespołu składników. Jednak zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w przypadku zbycia przedmiotu najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu w miejsce zbywcy. Pojawia się więc pytanie, czy umowa najmu (jako składnik niematerialny ZCP) została zbyta, skoro okoliczność ta jest niezależna od woli stron, wynika z mocy prawa. W mojej ocenie odpowiedź na to pytanie powinna być przecząca. Ponadto przyjęcie zbyt szerokiej wykładni definicji ZCP narusza zasady interpretacji tekstu prawnego oraz prowadzi do zatarcia granicy pomiędzy składnikiem majątkowym przedsiębiorstwa a ZCP. Nie ulega jednak wątpliwości, że jednoznaczne ustalenie granicy pojęcia ZCP jest uzależnione do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Organy podatkowe oraz sądy administracyjne jako przesłanki ZCP wskazują:

● przeniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych – przy czym nie jest konieczne zbycie wszystkich składników (na co wskazuje cytowana poniżej interpretacja),

● wyodrębnienie organizacyjne w strukturze podatnika z naciskiem na formalne potwierdzenie tego faktu poprzez treść regulaminu organizacyjnego, statutu lub innych dokumentów,


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama