statystyki

Kowalczyk: W 2017 r. nie ruszymy kwoty wolnej

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki13.06.2016, 07:53; Aktualizacja: 13.06.2016, 08:55
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrówźródło: Newspix
autor zdjęcia: PIOTR TWARDYSKO

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w 2017 roku nie zostanie zwiększony pułap dochodu wolnego od PIT. Ale może to otworzyć drogę do obniżki wieku emerytalnego.

Reklama


Gabinet Beaty Szydło odstępuje od pomysłu, w którym kwota wolna miała rosnąć stopniowo, o 1000 zł rocznie – tak by docelowy poziom 8000 zł osiągnąć w 2019 r. W tajniki nowego planu wprowadził nas minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

– W sprawie kwoty wolnej decyzje już zapadły. Będzie jednolity podatek i przy jego wprowadzeniu zrealizujemy zapowiedzianą podwyżkę kwoty wolnej. Tak by cała operacja była neutralna dla budżetu – mówi minister Kowalczyk w wywiadzie dla DGP.

Podatek jednolity, łączący różne daniny (w tym składkę na ZUS) w jedną, ma wejść w życie od początku 2018 r. Jesienią rząd przedstawi jego projekt, tak by można było jeszcze w tym roku go uchwalić i mieć kolejne 12 miesięcy na przygotowania. Minister zapowiada, że rząd nie będzie zmieniał kwoty wolnej, bo nie ma sensu robić tego tylko na jeden rok. To oznacza poważne zmodyfikowanie jednej z najważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, przejętej potem przez PiS. W scenariuszu uwzględniającym podatek jednolity oznaczałoby to tyle, że dochód w granicach 8 tys. zł albo byłby zwolniony z nowego podatku, albo obłożony bardzo niską stawką. Zmiany udałoby się zbilansować dzięki wprowadzeniu płynnej progresji, która oznaczałaby większe obciążenia dla więcej zarabiających.

Rezygnacja z wcześniejszego planu oznacza, że w przyszłym roku Ministerstwo Finansów uniknie poważnego ubytku w dochodach z podatków. Stopniowe zwiększanie kwoty wolnej według poprzednich założeń uszczupliłoby dochody w przyszłym roku o 4 mld zł. Ministerstwo już wcześniej sugerowało, że trudno byłoby z tym pogodzić jednoczesną realizację drugiej wyborczej obietnicy, czyli obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według wyliczeń resortu obniżenie wieku w takim wariancie kosztowałoby w 2017 r. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Emerytur Pomostowych około 8,6 mld zł.

Jednak według ministra Kowalczyka przy rezygnacji z podwyższenia kwoty wolnej robi się miejsce na obniżenie wieku.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • POPO(2016-06-13 09:28) Zgłoś naruszenie 5811

    Oszuści. Już na was nie zagłosuję. To pewne. Nic dla ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • haha(2016-06-13 09:11) Zgłoś naruszenie 546

    Wiedziałem, że optyka rządzenia zmieni zasadniczo myślenie Pisowczyków w stosunku do postrzegania kraju i jego problemów z kampanii wyborczej, no chyba że rzeczywiście Polska jest w ruinie wtedy no cóż nie stać nas na ten dobrobyt jak 8 tysięcy kwoty wolnej, no ale że ona jest w ruinie to wiedzieli już w kampanii to poco obietnice??

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • eja(2016-06-13 09:57) Zgłoś naruszenie 474

    To może choć obniżycie własna , 10-krotnie wyższa od szeregowego obywatela kwotę wolna od podatku...? To z pewnością byłoby z korzyścią dla budżetu... Kukiz/15 zglosil taka interpelacje.. i co wy na to...?

    Odpowiedz
  • wyborca(2016-06-13 09:58) Zgłoś naruszenie 453

    Podniesienie kwoty wolnej od podatku w sposób prosty ,sprawiedliwy, nie kosztowy wspiera ludzi pracy , a paradoksalnie tych najniżej zarabiających ,których pis okłamał by zdobyć władzę. Teraz eksperci pis intensywnie myślą nocami jak te duże pieniądze widziane przez Dudę i Szydło przed wyborami trafiły do wyborców lepszego sortu i kto im w tym przeszkadza.

    Odpowiedz
  • ...(2016-06-13 09:32) Zgłoś naruszenie 416

    Będzie jak z lekarstwami dla emerytów po 75 roku życia. Ustawa już jest, tylko listy leków brak, ale spełnili obietnice...???... spełnili...

    Odpowiedz
  • wyrok TK(2016-06-13 15:48) Zgłoś naruszenie 252

    PiS nie robi łaski. Ma psi obowiązek wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z roku 2015 (wydany jeszcze w poprzedniej kadencji rządowej), stwierdzający niezgodność z Konstytucją tak niskiej kwoty wolnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EU(2016-06-13 14:01) Zgłoś naruszenie 244

    Kolejne oszustwo wyborcze PiS , a personalnie J.Kaczyńskiego ,B,Szydło i A,Dudy. Wreszcie minister finansów policzył ? Panie wicepremierze Morawiecki , co Pan na to? Czy to jest wiarygodność Pana formacji politycznej?

    Odpowiedz
  • ken(2016-06-13 16:54) Zgłoś naruszenie 235

    no jasne, najlepiej przelac 500+ na piwko grilla i nowy tv nierobom i patologii i rozwalić emerytury z OFE w 3 lata na program "500 zl dla nieroba za głosy" zamiast dać ulgi pracującym na PKB w tym kraju. rządy prymitywów

    Odpowiedz
  • blodbad(2016-06-13 11:49) Zgłoś naruszenie 213

    Czy na podstawie wyroku TK podatnik nie może sobie ustalić kwoty wolnej od podatku sam w zeznaniu PIT?

    Odpowiedz
  • wyborca(2016-06-13 10:47) Zgłoś naruszenie 146

    Czekamy z niecierpliwościa na ustawe przywracającą poprzedni WIEK EMERYTALNY I POMOCY FRANKOWICZOM. Zgodnie z obietnicami wyborczymi PISu i PREZYDENTA . No chyba ,że nas wyborców PISu oszukano

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Enon(2016-06-14 09:03) Zgłoś naruszenie 140

    Podwyższą. W 2018 r. tuż przed wyborami samorządowymi. Zjełczała kiełbasa wyborcza zostanie odświeżona, umyta i wypachniona.

    Odpowiedz
  • wyborczyni(2016-06-13 14:39) Zgłoś naruszenie 132

    Prezydent Andrzej Duda obiecał nam wyborcom: ,,jeżeli w ciągu roku nie będzie obniżony wiek emerytalny' to poda się do dymisji, więc czkamy na obniżenie wieku emerytalnego 60/65 kobiet/ mężczyzn

    Odpowiedz
  • Nastąpi to wczesniej niz sadzą neo-BOLSZEWICY PIS(2016-06-13 22:27) Zgłoś naruszenie 132

    Zaczyna zmniejszać się ... ZAPAS "KIEŁBASY WYBORCZEJ PIS"... Potwierdzają się "słowa na wiatr" Kłapaczki ... "DAMY RADĘ". KŁAMALI ... KŁAMIA ... i nadal BEDA KŁAMAC, dopóty dopóki "ULICA" nie wywiezie ich na SMIETNIK HISTORI

    Odpowiedz
  • Czekaj Tatka latka, aż Cię zjedzą ... (2016-06-13 22:10) Zgłoś naruszenie 133

    Ciąg dalszy Kabaretu PIS ... p.t. "GRUSZKI na wierzbie PIS".

    Odpowiedz
  • VIM(2016-06-13 22:08) Zgłoś naruszenie 122

    jak w za komuny w wojsku- serdecznie witamy a zdrugiej strony!! JUŻ WAS MAMY !!!!!

    Odpowiedz
  • polskidziad(2016-06-13 23:37) Zgłoś naruszenie 123

    ......ścierwa ! i tyle !! , a żerują na szarej masie .....,

    Odpowiedz
  • ob(2016-06-14 10:04) Zgłoś naruszenie 90

    Duda twierdził ,że pieniądze na podniesienie kwoty wolnej od podatku są , a jak ktoś mówi inaczej to kłamie i jeśli on nie zrealizuje swoich obietnic w ciągu roku to się poda do dymisji .Wykażę się jeszcze cierpliwością i oczekuję obiecanej kwoty wolnej 8000zł od 1.01.2017r lub dymisji .Prezydent Duda ma możliwość pokazać wszystkim Polakom czy posiada honor ...

    Odpowiedz
  • Nina(2016-06-13 17:50) Zgłoś naruszenie 72

    A co to tak długo trwa, przecież powrót do starej ustawy emerytalnej miał być priorytetem dla Pana Prezydenta i PIS, my kobiety ur. w 1953 r. czekamy na naprawienie art. 25 który nas dyskryminuje, ustawa wprowadzona przez PO i PSL 1.01,.2013 nie wprowadziła okresu przejściowego i działa wstecz do 2008 roku, kobiety ur w 1953 czekają na powszechne emerytury, które mają zawieszone. PIS i Pan Prezydent obiecali że nie będzie dyskryminowanych Polaków.

    Odpowiedz
  • sfsa(2016-06-14 10:24) Zgłoś naruszenie 70

    Blokada TK, blokada obietnic, blokada , blokada i nic wiecęj

    Odpowiedz
  • TYGRYS(2016-09-22 20:31) Zgłoś naruszenie 00

    Co ten człowiek (Kowalczyk) bredzi? Jaki jednolity podatek. Składka emerytalna nie jest podatkiem, jest składką na emeryturę i tak jest na całym świecie, a składka zdrowotna jest w podatku i jest odliczana od podatku w wysokości 7,75%, Składka zdrowotna do niczego nie służy, a składka emerytalna jest zapisywana na konto płacącego składkę i służy do ustalenia wysokości emerytury. Ten jednolity podatek to jakaś bzdura, obłęd wymyślony przez kogoś kto z głową ma coś nie tak. A co ze składką rentową i innymi składkami? A jaki to jednolity podatek będą płacili renciści i emeryci, którzy nie płacą składki emerytalnej? Tego Kowalczyka i powinno się odsunąć natychmiast od gmerania przy podatkach, bo ta propozycja podatku jednolitego, notabene jest kontynuacją propozycji Platformy Obywatelskiej o której bredziła premier Kopacz w czasie kampanii wyborczej, spowoduje tylko skomplikowanie prostego podatku PIT.

    Odpowiedz