statystyki

Będą zwolnienia w skarbówce

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska29.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 29.02.2016, 10:22
Projekt ustawy wprowadza też zmiany istotne dla podatników. Dobrą wiadomością jest to, że wydane dotychczas interpretacje i wiążące informacje akcyzowe (WIA) będą nadal aktualne

Projekt ustawy wprowadza też zmiany istotne dla podatników. Dobrą wiadomością jest to, że wydane dotychczas interpretacje i wiążące informacje akcyzowe (WIA) będą nadal aktualneźródło: ShutterStock

W połowie przyszłego roku zakończą swoją pracę urzędnicy administracji skarbowej i celnej, którzy nie otrzymają nowych warunków zatrudnienia albo sami je odrzucą.

Reklama


Reklama


Tak wynika z projektu ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową. Reforma, którą szykuje Ministerstwo Finansów, przewiduje utworzenie od 2017 r. nowej, jednolitej struktury fiskusa, która ma powstać na bazie izb i urzędów celnych, izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. W zamian mają funkcjonować izby administracji skarbowej, którym podlegałyby urzędy administracji skarbowej oraz urzędy celno-skarbowe. Jak już pisaliśmy w DGP (nr 13/2016), minister finansów przyznał w odpowiedzi na interpelację poselską nr 253, że ujednolicenie fiskusa wiązać się będzie ze spadkiem zatrudnienia w administracji podatkowej o 10–15 proc.

Ważne dla urzędników

Tymczasem zgodnie z art. 105 ustawy wprowadzającej stosunki pracy i stosunki służbowe w likwidowanych jednostkach organizacyjnych wygasają one 30 czerwca 2017 r., jeżeli do 31 maja osoby zatrudnione lub pełniące służbę nie otrzymają pisemnej propozycji określającej nowe warunki lub gdy jej nie przyjmą. Według art. 108 ust. 3 urzędnicy będą mieli 7 dni na zaakceptowanie nowych propozycji.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Artykuł 105 wprowadza klasyczny efekt miotły, który pozwala pracodawcy kontynuować współpracę tylko z wybranymi pracownikami – mówi Piotr Wojciechowski, adwokat z kancelarii Raczkowski Paruch. Wyjaśnia, że jeśli osoba dziś pracująca w strukturach fiskusa nie otrzyma do 31 maja 2017 r. pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia lub pełnienia służby, to w praktyce zakończy swoją karierę.

Kolejna kwestia to nowe warunki zatrudnienia, które nie powinny być gorsze od obecnych, o czym mowa w art. 112 projektu. Chodzi o zaproponowane stanowisko, wynagrodzenie i dodatki. – Tu też jest haczyk – uważa ekspert. Wyjaśnia, że jeśli pracodawca zaproponuje pracę w KAS za tę samą pensję, ale na drugim końcu Polski, to trudno zakładać, że urzędnik takie warunki zaakceptuje. W konsekwencji odejdzie z KAS, ale będzie miał dużą szansę na wygranie odprawy w sądzie pracy.

Zgadza się z nim Katarzyna Kosik, prawnik z kancelarii Świeca i Wspólnicy.

– Literalne brzmienie przepisów projektu nowej ustawy nie nakłada na pracodawców lub zwierzchników obowiązku przedstawienia nowych warunków zatrudnienia lub pełnienia służby – dodaje ekspertka. Nie ma więc gwarancji, że dzisiejsze umowy zostaną przedłużone.

Ważne dla podatników

Projekt ustawy wprowadza też zmiany istotne dla podatników. Dobrą wiadomością jest to, że wydane dotychczas interpretacje i wiążące informacje akcyzowe (WIA) będą nadal aktualne. To ważne w kontekście planów partii rządzącej, która jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadała likwidację interpretacji, szczególnie w zakresie VAT. Reforma przygotowywana przez Ministerstwo Finansów jednak tego nie zakłada. Wydawaniem interpretacji indywidualnych ma się zająć dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zamiast dotychczasowych pięciu dyrektorów izb skarbowych). I do niego mają trafić wszystkie nierozpatrzone, do momentu wejścia w życie zmian, wnioski.

W projekcie nie ma mowy o wiążących informacjach taryfowych i wiążących informacjach o pochodzeniu towarów. Nie wiadomo też, co dalej będzie z WIA. Projekty obu ustaw: wprowadzającej i regulującej KAS, nie przewidują przejęcia niezakończonych spraw ani organu, który miałby wydawać WIA po zmianie.

Wiadomo natomiast, że to naczelnicy urzędów administracji skarbowej przejmą zadania egzekucyjne dotychczasowych naczelników US i dyrektorów izb celnych. Urzędy administracji podatkowej przejmą też postępowania w sprawach o wykroczenia skarbowe. Z kolei przestępstwami mają się zająć urzędy celno-skarbowe.

Planom ujednolicenia fiskusa i utworzenia KAS konsekwentnie sprzeciwiają się związkowcy ze Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Zawarli w tej sprawie porozumienie na spotkaniu 18 lutego 2016 r. Zgodzili się wtedy, że kierunek reformy zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów jest niebezpieczny dla polskiego interesu publicznego. Ich zdaniem budżet nie tylko nie uzyska w ten sposób nowych wpływów, ale może nawet stracić dotychczasowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • StAAbrA(2016-02-29 10:27) Odpowiedz 2866

  Im mniej złodziei - i głupków - w administracji państwowej , tym lepiej .

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Xenomorph(2016-02-29 07:57) Odpowiedz 241

  "Literalne brzmienie przepisów projektu nowej ustawy nie nakłada na pracodawców lub zwierzchników obowiązku przedstawienia nowych warunków zatrudnienia lub pełnienia służby – dodaje ekspertka. Nie ma więc gwarancji, że dzisiejsze umowy zostaną przedłużone" .Pomieszanie z poplątaniem w tym artykule. Art. 108 gwarantuje, że wszyscy z mianowaniem (urzędnicy służby cywilnej) otrzymają nowe warunki pracy i płacy. Tego nie napisali drodzy redaktorzy. Druga sprawa - coraz częściej słychać o tzw. redukcji naturalnej. Po trzecie primo jednak prawda jest taka, że jak chcą zwolnić to i tak zwolnią. Więcej rzetelności prosimy, Szanowny Dzienniku

 • wera(2016-03-01 21:12) Odpowiedz 194

  Przy takiej zmianie i wprowadzenie KAS Budżet państwa starci ogromne wpływy z podatków. Jest to w 100 % pewne , zobaczy rzad i przekona sie już pod konie tego roku ! bo nastroje w skarbowce są minorowe , wielkie rozczarowanie, brak stabilności zatrudnienia, niskie płace pracowników ( z wyjątkiem kadry kierowniczej !!!! ) itd

 • skarbona(2016-03-02 07:13) Odpowiedz 142

  postoisz parę godzin "przy okienku" to pogadamy ...

 • Wiola(2016-02-29 08:51) Odpowiedz 141

  Nie wszyscy są urzędnikami mianowanymi. Służba cywilna to pracownicy i urzędnicy. Pracownikowi można zaproponować nowe warunki a urzędnikowi trzeba na podstawie ustawy o służbie cywilnej.

 • skarbona(2016-03-01 10:21) Odpowiedz 132

  Nauczyliśmy się od wiecznie jęczących, "biednych" nauczycieli :-P

 • Toja Nieon(2016-03-01 20:31) Odpowiedz 121

  Prawda jest taka, że chociaż urzędników w tych służbach jest w sumie prawie o 1/3 więcej to w sumie zarabiają wydatki budżetu na ich wynagrodzenia to zaledwie 12-15% tego co wydają Niemcy na swoich urzędników. A u nas musi być więcej bo stanowiły zewnętrzną granicę UE (straż graniczną i służba celną). Jesteśmy chinolami Unii. To POkazuje dopiero skalę dziadoskich płac na tle Unii. Dużo to zarabia kilkaset osób na stanowiskach zarządzających a reszta to wstyd. Dlatego tak w Unii chwalili Tuska bo zabezpieczał interesy Niemiec dławiąc POdwyżki płac przez POnad 7 lat. Dzięki temu zachodnie firmy miały niskie koszty i wysokie zyski. Zwalnianie urzędników nie poprawi się gospodarki lecz zapewni brak kontroli nad firmami. Zresztą duże w większości uciekły za granicę tzn. tam wykazują swoje siedziby i w POlsce nie płacą POdatków już od 7 lat (tylko VAT, na którym oszukują fiskusa). Trzeba mądrej reformy a nie rozliczania i tak chwiejnego systemu.

 • sedlex(2016-02-29 20:02) Odpowiedz 120

  Amen....

 • nauczyciel w-f (2016-03-01 08:44) Odpowiedz 1227

  zwolnić, bo nic nie robią :P

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • realista(2016-03-02 10:17) Odpowiedz 110

  A ile przez taką reorganizacje spadną wpływy podatkowe do budżetu, i ile starci Skarb Państwa to już nie podaje się

 • jk(2016-03-02 08:19) Odpowiedz 83

  pozwalniajcie wszystkich urzędników, a później będziecie płakać gdzie wasze dzieci z wyższym wykształceniem mają pracować,

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • to prawda(2016-03-01 09:05) Odpowiedz 710

  Najwyższy czas ażeby przestali w końcu spoglądać na ludzi z góry. Jest ich jak mrówek w urzędach, ktoś podliczył że relatywnie do Niemiec aż o 1/3 więcej.

 • blodbad(2016-02-29 08:52) Odpowiedz 62

  @Xenomorph: W art. 105 jest "jeżeli", zatem przymusu moim zdaniem nie będzie. A te 10-15% albo i więcej % skądś się musi wziąć.

 • olxi(2016-05-12 13:21) Odpowiedz 50

  Planowana reforma skarbówki okaże się wielką klapą i przez bezmyślne działania Szałamachy i Banasia PIS straci władzę tak jak Kapica pogrążył PO.

 • sdrowy rozsądek(2016-03-02 00:18) Odpowiedz 58

  Trudno żeby urzędnicy zarabiali dużo skoro ludzie przynoszące realne zyski dla budżetu zarabiają grosze, pracując w firmach prywatnych. Urzędnik żyje z zysków, wypracowanych przez te część społeczeństwa, zusy i składki zdrowotne też nie opłaca sam, tylko płaci za niego państwo z budżetowych środków. Dlatego na bogatym Zachodzie w odróżnieniu od biednej Polski oszczędnie się obsadza urzędy bo są to koszty. w Polsce zaś urzędy są miejscem pracy znajomych i rodziny królika.

 • Xenomorph(2016-02-29 10:51) Odpowiedz 03

  @Bloodbad art. 108 stanowi lex specialis w stosunku do art. 105

 • StAAbrA(2016-03-01 09:30) Odpowiedz 01

  To mój wierny fan club .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama