statystyki

KE chce usprawnić ściągalność podatku VAT w UE

24.02.2016, 17:33; Aktualizacja: 24.02.2016, 17:57

Komisja Europejska chce usprawnić ściągalność podatku VAT w Unii. O tym, jak to zrobić, rozmawiali dziś unijni komisarze. Szacuje się, że co roku kraje Wspólnoty tracą łącznie około 170 miliardów euro z powodu problemów ze ściąganiem podatku VAT. Z tej sumy 50 miliardów przypada na oszustwa transgraniczne. Problemem są przede wszystkim różnice w systemach podatkowych w krajach członkowskich.

Reklama


Reklama


Wiceszef Komisji ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział, że Bruksela chciałaby zmienić zasady pobierania podatku VAT podczas transakcji transgranicznych. "Chcemy wprowadzić zasadę, zgodnie z którą administracja podatkowa kraju pochodzenia danego towaru pobierałaby wpływy z podatku VAT w imieniu kraju przeznaczenia" - powiedział Dombrovskis. Dodał, że ograniczyłoby to możliwości oszustw podatkowych.

Kraj pochodzenia produktu, odpowiedzialny za pobieranie podatków, miałby następnie przekazywać wpływy do kraju, do którego sprzedano produkt.

Plan działania w tym zakresie Komisja Europejska ma przedstawić w marcu. Aby nowe zasady zostały przyjęte, państwa członkowskie będą musiały być w tej sprawie jednomyślne.

Reklama


Źródło:IAR
Tagi:VAT, podatek, UE

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama