statystyki

Sekurytyzacja to niekonwencjonalne źródło finansowania działalności

autor: Marek Barowicz22.02.2016, 10:51; Aktualizacja: 22.02.2016, 12:24
podatki

Sekurytyzacja stanowi mechanizm refinansowania się przedsiębiorstwa (inicjatora – sprzedawcy aktywów) na rynku kapitałowym.źródło: ShutterStock

Pozwala pozyskać środki bez wzrostu ryzyka kredytowego. Przebiega ona bowiem w drodze zamiany wybranej części aktywów na gotówkę.

Sekurytyzacja stanowi mechanizm refinansowania się przedsiębiorstwa (inicjatora – sprzedawcy aktywów) na rynku kapitałowym. Polega on na wydzieleniu z bilansu pakietu aktywów wraz z wypracowywanymi przez nie strumieniami środków pieniężnych i następnie jego sprzedaży prawnie wyodrębnionemu podmiotowi, niezależnemu kapitałowo od inicjatora, przyjmującemu postać funduszu sekurytyzacyjnego (spółki celowej). Fundusz ten refinansuje nabyte aktywa w drodze emisji certyfikatów inwestycyjnych (papierów wartościowych).

Fundusze sekurytyzacyjne pełnią funkcję pośrednika w przepływie środków między inicjatorem transakcji a inwestorami nabywającymi certyfikaty inwestycyjne, których zyski zależą od sekurytyzowanych aktywów generujących strumienie płatności w formie spłaty rat kapitałowych (wykupu certyfikatów) i odsetek. Funkcjonują one jako fundusze inwestycyjne zamknięte emitujące certyfikaty inwestycyjne służące zgromadzeniu środków na nabycie wierzytelności (art. 183 ust. 1 ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 157). Zawarta na piśmie umowa o przekazanie funduszowi wszystkich świadczeń otrzymywanych przez inicjatora (umowa o subpartycypację) powinna obejmować pożytki, kwoty główne lub kwoty wynikające z realizacji zabezpieczeń wierzytelności.

Sekurytyzacja jest alternatywą w stosunku do np. kredytu bankowego, faktoringu czy forfaitingu. Papiery wartościowe emitowane przez spółkę celową (fundusz) cechuje co do zasady wyższe oprocentowanie w porównaniu z krótkoterminowymi papierami o zbliżonym poziomie bezpieczeństwa i stałych dochodach.

Etapy

Proces sekurytyzacji przebiega w kilku etapach. W pierwszej fazie następuje udzielenie przez dostawcę odbiorcom towarów i usług kredytu kupieckiego na podstawie umowy sprzedaży. Następnie sprzedawca wyodrębnia pakiet należności z tytułu tej sprzedaży i przenosi go (sprzedaje) do funduszu sekurytyzacyjnego. Ten z kolei emituje papiery wartościowe, których spłata jest zabezpieczona przez strumienie środków pieniężnych pochodzących ze spłaty przekazanych mu aktywów (należności). Wpływy z emisji papierów wartościowych są przekazywane sprzedawcy należności (inicjatorowi), który tą drogą się refinansuje. Emisję poprzedza zawarcie przez emitenta (fundusz) stosownych umów o obsługę transakcji (ubezpieczenie, poręczenia, rating). Wywiązanie się funduszu z zobowiązań wobec inwestorów, którzy nabyli emitowane przez niego papiery wartościowe, następuje ze środków wpływających do funduszu od dłużników sprzedawcy wierzytelności (inicjatora).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane