statystyki

Sekurytyzacja to niekonwencjonalne źródło finansowania działalności

autor: Marek Barowicz22.02.2016, 10:51; Aktualizacja: 22.02.2016, 12:24
podatki

Sekurytyzacja stanowi mechanizm refinansowania się przedsiębiorstwa (inicjatora – sprzedawcy aktywów) na rynku kapitałowym.źródło: ShutterStock

Pozwala pozyskać środki bez wzrostu ryzyka kredytowego. Przebiega ona bowiem w drodze zamiany wybranej części aktywów na gotówkę.

Sekurytyzacja stanowi mechanizm refinansowania się przedsiębiorstwa (inicjatora – sprzedawcy aktywów) na rynku kapitałowym. Polega on na wydzieleniu z bilansu pakietu aktywów wraz z wypracowywanymi przez nie strumieniami środków pieniężnych i następnie jego sprzedaży prawnie wyodrębnionemu podmiotowi, niezależnemu kapitałowo od inicjatora, przyjmującemu postać funduszu sekurytyzacyjnego (spółki celowej). Fundusz ten refinansuje nabyte aktywa w drodze emisji certyfikatów inwestycyjnych (papierów wartościowych).

Fundusze sekurytyzacyjne pełnią funkcję pośrednika w przepływie środków między inicjatorem transakcji a inwestorami nabywającymi certyfikaty inwestycyjne, których zyski zależą od sekurytyzowanych aktywów generujących strumienie płatności w formie spłaty rat kapitałowych (wykupu certyfikatów) i odsetek. Funkcjonują one jako fundusze inwestycyjne zamknięte emitujące certyfikaty inwestycyjne służące zgromadzeniu środków na nabycie wierzytelności (art. 183 ust. 1 ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 157). Zawarta na piśmie umowa o przekazanie funduszowi wszystkich świadczeń otrzymywanych przez inicjatora (umowa o subpartycypację) powinna obejmować pożytki, kwoty główne lub kwoty wynikające z realizacji zabezpieczeń wierzytelności.

Sekurytyzacja jest alternatywą w stosunku do np. kredytu bankowego, faktoringu czy forfaitingu. Papiery wartościowe emitowane przez spółkę celową (fundusz) cechuje co do zasady wyższe oprocentowanie w porównaniu z krótkoterminowymi papierami o zbliżonym poziomie bezpieczeństwa i stałych dochodach.

Etapy

Proces sekurytyzacji przebiega w kilku etapach. W pierwszej fazie następuje udzielenie przez dostawcę odbiorcom towarów i usług kredytu kupieckiego na podstawie umowy sprzedaży. Następnie sprzedawca wyodrębnia pakiet należności z tytułu tej sprzedaży i przenosi go (sprzedaje) do funduszu sekurytyzacyjnego. Ten z kolei emituje papiery wartościowe, których spłata jest zabezpieczona przez strumienie środków pieniężnych pochodzących ze spłaty przekazanych mu aktywów (należności). Wpływy z emisji papierów wartościowych są przekazywane sprzedawcy należności (inicjatorowi), który tą drogą się refinansuje. Emisję poprzedza zawarcie przez emitenta (fundusz) stosownych umów o obsługę transakcji (ubezpieczenie, poręczenia, rating). Wywiązanie się funduszu z zobowiązań wobec inwestorów, którzy nabyli emitowane przez niego papiery wartościowe, następuje ze środków wpływających do funduszu od dłużników sprzedawcy wierzytelności (inicjatora).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane