statystyki

Dyrektor przedszkola może nie płacić PIT od pensji

autor: Agnieszka Pokojska18.02.2016, 16:00
Przedszkole

Prowadzenie niepublicznego przedszkola jest działalnością gospodarczą, a dotacje na jego utrzymanie są przychodem z tego samego tytułuźródło: ShutterStock

Wynagrodzenie dla dyrektora przedszkola, który jest zarazem jego właścicielem, nie jest odrębnym przychodem. Dlatego, jeżeli jest sfinansowane dotacją samorządową, jest zwolnione z PIT – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Chodziło o właścicielkę niepublicznego przedszkola, która pełni w nim również funkcję dyrektora –menedżera, za co pobiera wynagrodzenie. Wypłacane jest ono z gminnej dotacji, która może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie bieżących wydatków (w tym wynagrodzeń). Kobieta uważała, że wynagrodzenie jest dla niej przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, a ponieważ jest on finansowany z dotacji, to nie ma od niego PIT.

W grę wchodzi bowiem zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT. Dotyczy ono dotacji z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane