statystyki

Dyrektor przedszkola może nie płacić PIT od pensji

autor: Agnieszka Pokojska18.02.2016, 16:00
Przedszkole

Prowadzenie niepublicznego przedszkola jest działalnością gospodarczą, a dotacje na jego utrzymanie są przychodem z tego samego tytułuźródło: ShutterStock

Wynagrodzenie dla dyrektora przedszkola, który jest zarazem jego właścicielem, nie jest odrębnym przychodem. Dlatego, jeżeli jest sfinansowane dotacją samorządową, jest zwolnione z PIT – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Chodziło o właścicielkę niepublicznego przedszkola, która pełni w nim również funkcję dyrektora –menedżera, za co pobiera wynagrodzenie. Wypłacane jest ono z gminnej dotacji, która może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie bieżących wydatków (w tym wynagrodzeń). Kobieta uważała, że wynagrodzenie jest dla niej przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, a ponieważ jest on finansowany z dotacji, to nie ma od niego PIT.

W grę wchodzi bowiem zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT. Dotyczy ono dotacji z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane