statystyki

Podmiot wnoszący podanie musi podać identyfikator podatkowy

autor: Tomasz Krywan15.02.2016, 11:40

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na początku stycznia złożyłem w urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu płatności podatku. Po kilku dniach otrzymałem pismo z żądaniem uzupełnienia wniosku o identyfikator podatkowy. Czy naczelnik urzędu skarbowego słusznie wymaga ode mnie uzupełnienia wniosku? Jeżeli tak, co powinienem wskazać jako swój identyfikator podatkowy?

Reklama


Reklama


Wymaganą treść podań (żądań, wyjaśnień, odwołań, zażaleń, ponagleń i wniosków) określa art. 168 ordynacji podatkowej. Do końca 2015 r. z przepisów tych nie wynikało, aby podania musiały zawierać identyfikator podatkowy podmiotów, które je wnoszą. Z początkiem 2016 r. sytuacja uległa zmianie. Ze znowelizowanego brzmienia art. 168 par. 2 ordynacji podatkowej wynika, że podania muszą zawierać m.in. identyfikator podatkowy wnoszącego je podmiotu (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym nierezydentów, którzy – o ile nie mają identyfikatora podatkowego – powinni wskazywać na podaniach numer i serię paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, lub inny numer identyfikacyjny).

A zatem naczelnik urzędu skarbowego słusznie zwrócił się o uzupełnienie wniosku poprzez wskazanie identyfikatora podatkowego. Uprawnienie takie przewiduje art. 169 par. 1 ordynacji podatkowej stanowiący, że jeżeli podanie nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ podatkowy wzywa wnoszącego podanie do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.

Warto zauważyć, że z 1 stycznia 2012 r. zniesiono numer identyfikacji podatkowej nadany osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (VAT). Identyfikatorem podatkowym takich osób jest od tego dnia, co do zasady, numer PESEL. NIP jest zatem obecnie identyfikatorem podatkowym niektórych osób fizycznych. [schemat]


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama