statystyki

Podatek od nieruchomości: Zbiornik LPG jest obiektem budowlanym

autor: Jakub Pawłowski11.02.2016, 06:55; Aktualizacja: 11.02.2016, 10:27

Zbiornik na gaz płynny nie jest urządzeniem technicznym. Podlega opodatkowaniu tak samo jak ogrodzenia, przejazdy lub place pod śmietniki – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę zarabiającą głównie na montażu instalacji gazowych. Nie zgadzała się ona z opinią burmistrza, który zaklasyfikował zbiorniki z gazem płynnym LPG jako obiekty budowlane. Uważała, że są to urządzenia techniczne, bo mogą być one łatwo zdemontowane i zastąpione, nie są więc trwale i nieprzemijająco połączone z obiektem. Organy podatkowe uznały jednak, że fizyczne połączenie nie jest tu kluczowe, liczy się bowiem związek funkcjonalny, czyli zaopatrywanie w gaz.

Spółka utrzymywała jednak, że nie wystarczy samo tylko powiązanie funkcjonalne. Zbiornik jest bowiem elementem większej całości. W jej skład wchodzą również: przyłącze (rura prowadząca od zbiornika do lokalu) i płyta betonowa, na której zbiornik jest usytuowany. Te elementy są natomiast własnością klienta i to nie spółka powinna za nie płacić. Niezasadne jest zatem wyodrębnianie jednego fragmentu instalacji w celu jego opodatkowania – twierdziła spółka.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane