statystyki

Luksusowy dom spokojnej starości bez VAT

autor: Mariusz Szulc01.02.2016, 07:40; Aktualizacja: 08.02.2016, 10:37
babcia z wnuczką

Zgodnie z unijnym prawem firmy prywatne działające w celu zarobkowym mogą być uznane za „podmioty społeczne”źródło: ShutterStock

Prywatna spółka, która odpłatnie zapewnia osobom starszym pobyt w kompleksie usługowym, na który składają się: mieszkania, restauracje, tawerny, gabinety kosmetyczne, świadczy w ten sposób usługę wolną od podatku – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Reklama


Reklama


Wyrok oznacza, że spółka nie odliczy podatku naliczonego na fakturach dokumentujących realizację inwestycji.

Chodziło o belgijską spółkę, która planowała rozszerzyć dotychczasową działalność i zająć się prowadzeniem prywatnych domów dla osób starszych. Wybudowała duży kompleks oferujący nie tylko odpłatny wynajem mieszkań, ale też dostęp do restauracji, tawern, snack-barów, gabinetów kosmetycznych itp. Realizując tę inwestycję, odliczyła VAT naliczony.

Zakwestionował to belgijski urząd podatkowy. Stwierdził, że usługa pomocy społecznej jest zwolniona z VAT, a zatem nie przysługuje też prawo do odliczenia VAT.

Gdy sprawa trafiła do sądu administracyjnego, ten zawiesił postępowanie i skierował pytanie do TSUE. Chciał wiedzieć, czy prywatna spółka jest podmiotem o charakterze społecznym, a oferowane przez nią usługi są wolne od VAT, zgodnie z art. 13 część A ust. 1 lit. g szóstej dyrektywy. Dziś taka sama preferencja wynika z art. 132 ust. 1 lit. g dyrektywy 112. W Polsce jest zapisana w art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z belgijskim fiskusem zgodził się najpierw rzecznik generalny TSUE. Przypomniał, że trybunał niejednokrotnie już twierdził, iż firmy prywatne działające w celu zarobkowym mogą być uznane za „podmioty społeczne”. Ich działalność koncentruje się bowiem na zaspokojeniu indywidualnych potrzeb osób starszych, a potrzeby te są nie tylko fizyczne, ale i duchowe. Nawet jeśli spółka oferuje kompleks osobom w pełni samodzielnym, to „wobec zmian, jakie zachodzą w ich życiu, nie mogą one prowadzić takiego trybu życia, jaki prowadziły wcześniej” – zwrócił uwagę rzecznik.

Stanowisko to podzielił trybunał. Orzekł, że skoro spółka odpłatnie zaspokaja wszystkie potrzeby osób starszych (co w szerszym zakresie będzie musiał ocenić sąd krajowy), to działa w tym zakresie jako podatnik zwolniony z VAT. Nie może więc odliczyć daniny z faktur dokumentujących realizowaną inwestycję. 

ORZECZNICTWO

Wyrok TSUE z 21 stycznia 2016 r., sygn. akt C- 335/14.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • dziadek Franek(2016-02-01 08:13) Odpowiedz 71

    A kto bogatemu zabroni nie płacic VAT-u ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama