statystyki

Poradnia księgowa: Czy uproszczona ewidencja jest obowiązkowa

autor: Katarzyna Trzpioła29.01.2016, 07:26; Aktualizacja: 31.01.2016, 11:06
podatki, formularz, kalkulator

Rozporządzenie w sprawie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów wskazuje zasady dokumentowania dowodami wewnętrznym kosztów podróży służbowej wolontariusza.źródło: ShutterStock

● Czy uproszczona ewidencja jest obowiązkowa

reklama


reklama


Nasza fundacja spełnia warunki do zastosowania uproszczeń i rezygnacji z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy musimy z tego skorzystać?

Nie, możliwość rezygnacji z prowadzenia ksiąg rachunkowych jest dobrowolna. Jeśli organ upoważniony do zatwierdzania sprawozdań finansowych nie zdecyduje o skorzystaniu z tej możliwości, to taka organizacja nadal prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe według zasad wynikających z ustawy o rachunkowości. Może stosować zasady ogólne, ale zaleca się wybór uproszczeń dla jednostek określonych w art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o rachunkowości, czyli organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej. Wtedy jej sprawozdanie będzie ograniczało się jedynie do porównawczej wersji rachunku zysków i strat oraz bilansu.

Podstawa prawna

Art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Jak się ma uproszczona ewidencja do wymogów art. 10 ustawy o działalności pożytku publicznego?

Artykuł 10 ustawy o działalności pożytku publicznego wskazuje, że prowadzenie ewidencji przez organizacje pozarządowe wymaga rachunkowego wyodrębnienia działalności nieodpłatnej i odpłatnej pożytku publicznego w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości. Oznacza to, że organizacja, która zrezygnowała z prowadzenia ksiąg na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy o rachunkowości, nie musi wypełniać tego obowiązku.

Zauważyć należy, że układ zestawienia przychodów i kosztów zawarty w rozporządzeniu pozwala na wyodrębnienie przychodów z działalności odpłatnej i nieodpłatnej pożytku publicznego.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 74% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

reklama