statystyki

Wynajem mieszkania bez zapłaty podatku? To może być ryzykowne

autor: Patrycja Dudek04.01.2016, 18:00; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:32
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Nie warto się ukrywać przed skarbówkąźródło: ShutterStock

Pan Wojciech wynajął mieszkanie córce koleżanki. Problem polega na tym, że mimo spisania standardowej umowy najmu przez dwa lata nie opodatkowywał osiąganych w ten sposób dochodów. – Któregoś dnia zwyczajnie wygadałem się, że nie odprowadzam podatku. Po zdobyciu tej informacji dziewczyna przestała mi płacić. Zamiast tego zaczęła urządzać huczne imprezy i... straszyć mnie urzędem skarbowym – opowiada czytelnik. Pyta, co powinien zrobić w tej sytuacji

reklama


reklama


Przede wszystkim trzeba jak najszybciej skorygować swoje rozliczenia z urzędem skarbowym. Konsekwencje nieopodatkowania najmu będą mniej dotkliwe, jeśli samemu się zawiadomi skarbówkę o popełnionym wykroczeniu.

Zasada jest taka, że dochody z prywatnego najmu nieruchomości podlegają opodatkowaniu. Wynajmujący ma do wyboru dwie formy opodatkowania: wymagający wcześniejszego zgłoszenia ryczałt ewidencjonowany (wynoszący 8,5 proc. przychodu) lub opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali (18 lub 32 proc. dochodu). Praktyka pokazuje jednak, że część wynajmujących nie zgłasza dochodów z najmu do opodatkowania. Liczą na to, że sprawa nie ujrzy światła dziennego, a w ich kieszeni pozostanie parę złotych więcej.

Niektórym rzeczywiście się to udaje, zwykle jednak do czasu. A wtedy – gdy fiskus się dowie, że nie odprowadzają podatku – w najlepszym wypadku mają obowiązek uregulowania daniny i to wraz z odsetkami za okres, w którym dysponowali pieniędzmi należącymi do budżetu. Jeśli zgłoszą się sami, to w zasadzie tylko tyle. Ci, którzy tego nie zrobią, ryzykują, że skarbówka poweźmie informację od osoby trzeciej, a wówczas zapłacą również karę wymierzoną na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości uszczuplonego podatku.


Pozostało jeszcze 62% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 zł
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • malina(2016-01-07 19:00) Odpowiedz 30

    Zawsze wynajem tradycyjny niesie za sobą niewielkie ryzyko, można je wyeliminować kupując apartament w Wola Invest, tak wszelkie obowiązki przejmie operator i obsługa hotelowa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

reklama