statystyki

Na opodatkowaniu komorników stracą dłużnicy

autor: Piotr Szymaniak04.01.2016, 06:59; Aktualizacja: 31.01.2016, 11:42

Procedury

Reklama


Reklama


Obciążenie komorników koniecznością odprowadzania VAT sprawiło, że koszty tego podatku są przerzucane na dłużników. Sądy nie kwestionują takiego rozwiązania.

Zamieszanie jest wynikiem wydania przez ministra finansów interpretacji ogólnej, z której wynika konieczność odprowadzania podatku VAT od opłat za czynności komornicze. Interpretacja obowiązuje od 1 października. Z broszury informacyjnej wydanej przez resort wynika, że stawki opłat określonych w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.) są stawkami brutto. Na takim samym stanowisku stoi Ministerstwo Sprawiedliwości, które jednoznacznie stwierdza, że opłaty egzekucyjne zostały określone w ustawie jako maksymalne. A jeśli tak, to nie można ich powiększać o wartość podatku VAT.

Tymczasem takie właśnie rozwiązanie rekomenduje komornikom Krajowa Rada Komornicza. Co więcej, są już pierwsze wyroki potwierdzające zasadność takiego rozwiązania. Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim, rozpatrując skargę na czynności komornika, który powiększył wysokość opłaty o wartość podatku VAT, stwierdził m.in., że skoro jego dochodem są pobrane i ściągnięte w danym miesiącu opłaty egzekucyjne, to obciążenie go obowiązkiem zapłaty VAT powoduje konieczność zwiększenia opłaty o ten podatek (sygn. akt I Co 2181/15). Sąd stwierdził też, że opłaty egzekucyjne stanowią wynagrodzenie komornika, więc należy je utożsamiać z zapłatą, jaką ma on otrzymać z tytułu świadczonych czynności. Z kolei Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim, oddalając analogiczną skargę (złożoną przez wierzyciela), zauważa, że VAT jest podatkiem obciążającym konsumenta, więc powinien go ponieść odbiorca świadczonej przez komornika usługi.

Zdaniem dr. Grzegorza Julke z Uniwersytetu Gdańskiego art. 45 ustawy o komornikach sądowych mówi, że należy mu się opłata we wskazanej wysokości. Zatem trzeba przyjąć, że ustalona w ustawie opłata jest opłatą należną na pokrycie kosztów działalności egzekucyjnej. – Poza tym ustawa reguluje, co komornik pokrywa z uzyskanych opłat, i VAT nie jest tam wymieniony – wskazuje dr Julke. Wskazuje, że na takiej samej zasadzie pobierane są opłaty przewidziane w innych ustawach prawniczych, za czynności radców prawnych czy taksa notarialna. – W prawie o notariacie jest powiedziane, że notariusz pobiera opłatę w minimalnej wysokości, do której notariusze doliczają podatek – dodaje. ©?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Smt(2016-01-05 14:11) Odpowiedz 10

    Ekhm, że co- dłużnik jest "konsumentem" usługi świadczonej na jego rzecz przez Komornika??? Rozumiem konieczność posługiwania się analogią w prawie, ale zrównywanie dłużnika z konsumentem, który nabywa usługę albo towar jest kompletnie nie na miejscu- z reguły dłużnik żadnego komornika nie powołuje ani nic mu nie zleca:) Jeśli już (choć to też nietrafne) to Komornik "świadczy usługi" dla wierzyciela. IMHO, Komornik działa w imieniu państwa, które to ustala wysokość jego wynagrodzenia jako pochodną wyegzekwowanych środków. Niech państwo jasno określi- jeśli ma to być 8/15% + VAT, to niech to tak dopiszą w ustawie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama