statystyki

Kiedy rozliczyć czynsz za najem lokalu?

autor: Marcin Szymankiewicz21.12.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:05
budowa, dom, nieruchomości

Podstawowym terminem, w którym powstaje obowiązek podatkowy w stosunku do usług najmu/dzierżawy, jest moment wystawienia fakturyźródło: ShutterStock

Spółka zawarła umowę najmu lokalu z inną firmą na czas nieoznaczony. W umowie nie określono terminu płatności. Spółka planuje wystawiać faktury za najem na początku kolejnego miesiąca i wskazywać 14-dniowy termin płatności. Kiedy powinna rozpoznać obowiązek podatkowy?

Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzecie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

W przypadku świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, a jeśli nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności (zob. art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).

W przypadku świadczenia wspomnianych usług fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności (zob. art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Uwaga! Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT). Nie dotyczy to wystawiania faktur m.in. w zakresie świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (zob. art. 106i ust. 8 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ulka(2015-12-22 18:08) Zgłoś naruszenie 10

    Takie problemy i te z płatnościami czynszu na czas wcale nie są rzadkością i dlatego dobrym rozwiązaniem dla kupujących pod wynajem jest opcja aparthotelowa taka jaką zaoferowała Wola Invest. Tam operator troszczy się o wszystko.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane