statystyki

W jakiej sytuacji biegły rewident ma obowiązek rejestracji VAT

autor: Tomasz Krywan14.12.2015, 11:51; Aktualizacja: 14.12.2015, 13:06
podatki pieniądze

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.źródło: ShutterStock

Podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jako biegły rewident. Czy musi od razu rejestrować się jako podatnik VAT?

Reklama


Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Z kolei na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 150 000 zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Podatnicy korzystający z tych zwolnień m.in. nie muszą się rejestrować jako podatnicy VAT czynni (zob. art. 96 ust. 3 ustawy o VAT) oraz składać deklaracji VAT.

Ze zwolnień tych korzystać mogą również biegli rewidenci, o ile nie świadczą usług w zakresie doradztwa (gdyż wyklucza to art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT). Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem może być interpretacja indywidualna dyrektora IS w Bydgoszczy z 20 września 2011 r. (nr ITPP1/443-877/11/BJ) lub interpretacja indywidualna dyrektora IS w Katowicach z 11 grudnia 2012 r. (nr IBPP1/443-935/12/LSz). W drugiej z nich wskazano jasno, że jeżeli świadczone przez biegłego rewidenta usługi polegają na wydawaniu opinii o tym, czy sprawozdania są zgodne z zastosowanymi zasadami rachunkowości, to nie stanowią usług doradztwa i nie wykluczają zastosowania zwolnienia podmiotowego od VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

A zatem, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzenia działalności gospodarczej w 2015 r. nie przekracza 150 000 zł, to może on skorzystać ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. Konsekwencją tego będzie brak obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT. ©?


Pozostało jeszcze 7% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama