statystyki

Czy koszty ubezpieczenia sprzedawanych samochodów to koszty uzyskania przychodów w całości?

autor: Jerzy Tramski14.12.2015, 20:00
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Koszty ubezpieczeń OC oraz NNW sprzedawanych samochodów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w całości.źródło: ShutterStock

Dealer samochodowy sprzedaje samochody osobowe wraz z opłaconym rocznym ubezpieczeniem OC, AC i NNW. Czy koszty ubezpieczenia samochodów może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w całości?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). W przedstawionej sytuacji koszty ubezpieczenia niewątpliwie są ponoszone przez dealera w celu osiągnięcia przychodów (oferowanie samochodów z ubezpieczeniem zwiększa bowiem szansę ich sprzedania klientom), a więc pierwszy z warunków rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów jest w przedstawionym stanie faktycznym spełniony.

Jak jednocześnie wynika z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Od stosowania tego wyłączenia nie ma żadnych wyjątków, np. dotyczących dealerów samochodowych ubezpieczających samochody kupowane przez klientów.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane