statystyki

Leasing: Sprzedaż za złotówkę tylko po zakończeniu umowy

autor: Patrycja Dudek09.11.2015, 19:30
Sprawa dotyczyła firmy leasingowej oferującej leasing operacyjny.

Sprawa dotyczyła firmy leasingowej oferującej leasing operacyjny.źródło: ShutterStock

Leasingodawca, który zaraz po podpisaniu umowy oferuje klientom możliwość wykupu rzeczy, musi rozpoznać przychód i koszt według ceny rynkowej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy leasingowej oferującej leasing operacyjny. Standardem w umowach było postanowienie o możliwości nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy po preferencyjnej cenie odpowiadającej wartości hipotetycznej zdefiniowanej w art. 17a ustawy o CIT. Leasingodawca chciał jednak, by najlepsi klienci mieli możliwość wykupu rzeczy za umowną złotówkę tuż po podpisaniu umowy leasingu. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że w tym celu wraz z umową leasingu będzie zawierał warunkową umowę sprzedaży. Będzie przy tym wystawiał fakturę. Natomiast samo przeniesienie prawa własności miało następować później, dopiero po zapłaceniu wszystkich rat i zakończeniu umowy leasingu.

Firma uważała, że dzięki temu będzie mogła rozpoznać przychód i koszt już w momencie wystawienia faktury, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Problem polegał na tym, że leasingodawca chciał rozpoznawać przychód i koszt na preferencyjnych zasadach, określonych w art. 17c ustawy o CIT, a więc w wysokości odpowiadającej wartości hipotetycznej. Tłumaczył, że klienci, chcąc stać się właścicielami przedmiotu leasingu, i tak muszą kontynuować zawartą umowę.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane