statystyki

Zwrotne pożyczki mieszkaniowe z ZFŚS nie podlegają księgowaniu za pośrednictwem konta 851

autor: Teresa Górska02.11.2015, 10:12; Aktualizacja: 02.11.2015, 10:23
Warto pamiętać, że kwota wypłaconej pracownikowi pożyczki mieszkaniowej na cele remontowe ze środków ZFŚS nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy.

Warto pamiętać, że kwota wypłaconej pracownikowi pożyczki mieszkaniowej na cele remontowe ze środków ZFŚS nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy.źródło: ShutterStock

W jednostce budżetowej udzielono pracownikowi oprocentowanej pożyczki na cele remontowe na okres dwóch lat. W ostatnim roku spłaty pożyczki pracownik z uwagi na trudną sytuację finansową zwrócił się do kierownika jednostki o umorzenie pozostałej do spłaty części pożyczki wraz odsetkami. Kierownik wyraził zgodę na umorzenie pożyczki. Jak ująć te zdarzenia w księgach rachunkowych jednostki budżetowej?

Katalog wydatków, które mogą zostać sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, został określony w art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Obejmuje on usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową, przy czym przez pomoc na cele mieszkaniowe rozumie się m.in. udzielanie zwrotnych pożyczek na remont mieszkania lub dofinansowanie jego zakupu.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane