statystyki

50-proc. koszty uzyskania przychodów: Kiedy można pomniejszyć dochody?

autor: Łukasz Zalewski05.11.2015, 10:45; Aktualizacja: 05.11.2015, 10:47
Nie ma w przepisach ustawy o PIT dotyczących 50 proc. wymogu ograniczającego takie koszty w zależności od rodzaju umowy, jaką zawarł podatnik.

Nie ma w przepisach ustawy o PIT dotyczących 50 proc. wymogu ograniczającego takie koszty w zależności od rodzaju umowy, jaką zawarł podatnik.źródło: ShutterStock

Twórcy i artyści mogą uwzględniać 50-proc. koszty uzyskania przychodów, od umów-zleceń można potrącać koszty w wysokości 20 proc., a osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą pomniejszać przychody o realnie poniesione wydatki związane z przychodami. Takie są ogólne zasady rozliczeń.

Czy z umowy-zlecenia potrącę połowę przychodu

Pani Monika jest studentką i wykonała umowę-zlecenie, której przedmiotem był artykuł, czyli rodzaj utworu. Przeniosła też na zleceniodawcę prawa autorskie i dostanie wynagrodzenie. Czy będzie miała prawo do 50-proc. kosztów podatkowych?

TAK

Nie ma w przepisach ustawy o PIT dotyczących 50 proc. wymogu ograniczającego takie koszty w zależności od rodzaju umowy, jaką zawarł podatnik. Koszty 50 proc. dotyczą bowiem m.in. korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych. Ważne jest spełnienie dwóch warunków: aby istniał utwór, którego dotyczą prawa autorskie, i aby twórca przeniósł je odpłatnie np. na zleceniodawcę. Chodzi w praktyce o utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ważne też, aby koszty 50 proc. nie przekroczyły rocznie kwoty 42 764 zł. Z powyższych regulacji wynika, że pani Monika będzie mogła pomniejszyć swoje przychody o 50-proc. koszty, ponieważ spełniła powyższe warunki. Nie ma znaczenia to, czy podatniczka zawarła umowę-zlecenie, umowę o dzieło, czy umowę o pracę.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane