statystyki

50-proc. koszty uzyskania przychodów: Kiedy można pomniejszyć dochody?

autor: Łukasz Zalewski05.11.2015, 10:45; Aktualizacja: 05.11.2015, 10:47
Nie ma w przepisach ustawy o PIT dotyczących 50 proc. wymogu ograniczającego takie koszty w zależności od rodzaju umowy, jaką zawarł podatnik.

Nie ma w przepisach ustawy o PIT dotyczących 50 proc. wymogu ograniczającego takie koszty w zależności od rodzaju umowy, jaką zawarł podatnik.źródło: ShutterStock

Twórcy i artyści mogą uwzględniać 50-proc. koszty uzyskania przychodów, od umów-zleceń można potrącać koszty w wysokości 20 proc., a osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą pomniejszać przychody o realnie poniesione wydatki związane z przychodami. Takie są ogólne zasady rozliczeń.

Czy z umowy-zlecenia potrącę połowę przychodu

Pani Monika jest studentką i wykonała umowę-zlecenie, której przedmiotem był artykuł, czyli rodzaj utworu. Przeniosła też na zleceniodawcę prawa autorskie i dostanie wynagrodzenie. Czy będzie miała prawo do 50-proc. kosztów podatkowych?

TAK

Nie ma w przepisach ustawy o PIT dotyczących 50 proc. wymogu ograniczającego takie koszty w zależności od rodzaju umowy, jaką zawarł podatnik. Koszty 50 proc. dotyczą bowiem m.in. korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych. Ważne jest spełnienie dwóch warunków: aby istniał utwór, którego dotyczą prawa autorskie, i aby twórca przeniósł je odpłatnie np. na zleceniodawcę. Chodzi w praktyce o utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ważne też, aby koszty 50 proc. nie przekroczyły rocznie kwoty 42 764 zł. Z powyższych regulacji wynika, że pani Monika będzie mogła pomniejszyć swoje przychody o 50-proc. koszty, ponieważ spełniła powyższe warunki. Nie ma znaczenia to, czy podatniczka zawarła umowę-zlecenie, umowę o dzieło, czy umowę o pracę.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane