statystyki

Kiedy świadczący usługi doradcze dla byłej firmy może wybrać liniowy PIT

autor: Karolina Legierska31.08.2015, 12:00

Podatnik do 31 grudnia 2014 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. Od 2015 r. pełni funkcję członka zarządu (prezesa) na podstawie aktu powołania i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie. Od 13 stycznia 2015 r. prowadzi działalność, w ramach której świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy. Są to usługi doradcze dotyczące przepływu środków finansowych w spółce, zapewnienia płynności finansowej, zatrudnienia w spółce oraz jej funkcjonowania pod kątem organizacyjnym. Zakres świadczonych usług nie jest zbieżny z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Czy podatnik ma prawo do rozliczania się na zasadach liniowego PIT z prowadzonej działalności?

Skoro podatnik w 2015 r. nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. (będzie pełnić jedynie funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania), to dla możliwości opodatkowania liniowym podatkiem przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej bez znaczenia pozostaje kwestia tożsamości usług świadczonych na rzecz tej spółki w ramach prowadzonej pozarolniczej działalnościgospodarczej i czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane