statystyki

Do jutra można wykazać ulgę na złe długi

autor: Halina Zabrocka24.08.2015, 10:49; Aktualizacja: 24.08.2015, 10:52
konto-czas-pieniądze

Ulgę za złe długi można ująć w ewidencji na różne sposobyźródło: ShutterStock

Od lipca uprawnienie to mają nawet tacy wierzyciele, których z dłużnikiem łączą powiązania o charakterze np. rodzinnym, majątkowym albo wynikające ze stosunku pracy. Wyjątek, gdy firma zalegająca z płatnościami jest w stanie upadłości.

Sprzedaż towarów i usług przez przedsiębiorcę zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT wiąże się z obowiązkiem odprowadzania VAT od tych transakcji. Bez znaczenia pozostaje to, czy należność z tytułu tych faktur została uregulowana. Tak więc przedsiębiorca, który sprzedał swoje towary lub usługi, a nie otrzymał zapłaty z tego tytułu, musi mimo to odprowadzić VAT od tej transakcji. Ulga na złe długi stwarza przedsiębiorcom możliwość odzyskania zapłaconego VAT. Przedsiębiorcy, którzy borykają się z niewypłacalnymi dłużnikami, powinni o tej uldze pamiętać. Może ona poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa, choć nie zrekompensuje w całości poniesionych strat.

Do 30 czerwca br. z ulgi na złe długi nie mógł skorzystać przedsiębiorca, który był rodzinnie, majątkowo lub kapitałowo powiązany z dłużnikiem (lub z osobą pełniącą u dłużnika funkcje zarządzające lub kontrolne). Od 1 lipca 2015 r. przepis, który zakazywał stosowania ulgi na złe długi w takich przypadkach, został uchylony. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy powiązania te miały wpływ na cenę, czy nie, od 1 lipca 2015 r. wierzyciel może korzystać z ulgi na złe długi.

Uprawnienie wierzyciela do korekty lub ponownej korekty powstaje w rozliczeniu za lipiec 2015 r. lub za III kwartał 2015 r., jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Jeżeli podatnik w późniejszym okresie (przy dochowaniu pozostałych warunków do zastosowania ulgi na złe długi) podejmie decyzję o skorzystaniu z możliwości zastosowania ulgi, to dokona właściwej korekty także za lipiec 2015 r. lub III kwartał 2015 r. Wraz ze złożeniem deklaracji (korekty deklaracji) wierzyciel jest zobowiązany złożyć zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD).

Likwidacja

A co jeśli dłużnik został w lipcu postawiony w stan likwidacji? Można się zastanawiać, czy jednostka będąca wierzycielem ma prawo do zastosowania ulgi na złe długi. Warto wskazać, że od 1 lipca dłużnik powiązany uprawnia do ulgi, ale taki w upadłości już nie. Od tego dnia zaczął bowiem też obowiązywać dodany przepis, który zwolnił z obowiązku korekty podatku naliczonego tych dłużników, którzy w momencie upływu 150 dni będą w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji. Nieskorygowany VAT nie trafi bezpośrednio do urzędu skarbowego, tylko będzie zgłaszany do masy upadłości i zaspokajany dopiero w trzeciej kolejności. Oznacza to, że jeśli nieściągalność była wcześniej uprawdopodobniona, ale w lipcu została rozpoczęta likwidacja dłużnika, to wierzyciel nie skorzysta z ulgi.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane