statystyki

Limit dla pożyczki - kapitał czy odsetki?

autor: Ewa Ciechanowska17.08.2015, 11:38; Aktualizacja: 17.08.2015, 11:38
podatki

Z wykładni językowej art. 9a ust. 2 ustawy o CIT lub art. 25a ust. 2 ustawy o PIT (która ma priorytet przy wykładni prawa podatkowego) wynika raczej jednoznacznie, że należy uwzględnić zarówno odsetki, jak i kapitał.źródło: ShutterStock

- Ponieważ tylko odsetki stanowią przychód/koszt podatkowy, racjonalne wydaje się także uznanie, że dla oceny, czy konieczne jest sporządzanie dokumentacji podatkowej, istotna jest tylko kwota odsetek - uważa Tomasz Napierała, doradcą podatkowym, partnerem w ABC Tax Sp. z o.o.

Reklama


Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmuje transakcje, w których „łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza określone progi”. Pomijając pewną nieprecyzyjność językową tego przepisu, powstaje pytanie, czy w przypadku umowy pożyczki o obowiązku sporządzenia dokumentacji decyduje tylko kwota odsetek, czy również kapitału?

Z wykładni językowej art. 9a ust. 2 ustawy o CIT lub art. 25a ust. 2 ustawy o PIT (która ma priorytet przy wykładni prawa podatkowego) wynika raczej jednoznacznie, że należy uwzględnić zarówno odsetki, jak i kapitał. Kwota kapitału związana jest bowiem z transakcją pożyczki, jest rzeczywiście płacona lub wymagalna i wynika z umowy. Wypełnia ona zatem dyspozycję przepisu, który mówi o łącznej kwocie wynikającej z umowy lub rzeczywiście zapłaconej w roku podatkowym łącznej kwocie wymagalnych w roku podatkowym świadczeń.

A co z odsetkami?


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama