statystyki

Wymiana akcji na certyfikaty z podatkiem

autor: Mariusz Szulc10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 10.08.2015, 09:36

Podatnik, który otrzymuje papiery wartościowe emitowane przez zamknięty fundusz inwestycyjny (FIZ) w zamian za aport w postaci udziałów w spółkach kapitałowych, musi zapłacić 19 proc. PIT. Tak stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o podatnika planującego wniesienie do FIZ udziałów i akcji w spółkach z Luksemburga oraz Holandii. Uważał on, że nie będzie musiał płacić daniny z tego tytułu. Zwrócił uwagę na art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, z którego wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostało faktycznie otrzymane, wynagrodzenie za zbycie udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Z kolei art. 11 tej ustawy mówi, że przychodem mogą być pieniądze, wartości pieniężne lub wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Żadna z tych kategorii nie obejmuje jednak certyfikatów inwestycyjnych – stwierdził zainteresowany. W szczególności nie są one pieniądzem ani wartością pieniężną – podkreślił. Przywołał w tym kontekście wyrok NSA z 8 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1479/11) i prawomocne orzeczenie krakowskiego WSA z 7 czerwca 2013 r. (sygn. akt I SA/Kr 441/13).


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane