statystyki

Od stadionu wybudowanego przez gminę można częściowo odliczyć podatek

autor: Łukasz Zalewski03.08.2015, 07:27; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:03
Gmina wskazała, że zarówno ona, jak i centrum są podatnikami VAT

Gmina wskazała, że zarówno ona, jak i centrum są podatnikami VATźródło: ShutterStock

Zmiana przeznaczenia inwestycji do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług pozwala skorygować rozliczenia i odzyskać część daniny – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Sprawa dotyczyła gminy, która za ok. 5 mln zł wybudowała stadion piłkarski z elementami lekkoatletycznymi. Inwestycję podzielono na trzy etapy i zakończyła się w 2011 r. W tym samym roku jednostka przekazała ją nieodpłatnie – na podstawie umowy użyczenia – Samorządowemu Centrum Kultury i Sportu. W 2013 r. zmieniła sposób przekazania obiektu – na odpłatną umowę dzierżawy.

Gmina wskazała, że zarówno ona, jak i centrum są podatnikami VAT. Teraz zamierza zmienić sposób przekazania I etapu inwestycji z czynności nieopodatkowanych VAT na opodatkowane. Podpisała umowę o odpłatnej dzierżawie stadionu, co oznacza, że będzie on wykorzystywany przez samorząd właśnie do czynności opodatkowanych VAT. Z tytułu dzierżawy co miesiąc do budżetu jednostki wpływa 400 zł. Gmina chciała więc wiedzieć, czy w przypadku zawarcia umowy dzierżawy będzie mogła skorygować swój podatek naliczony i odliczyć część VAT od wydatków na realizację I etapu budowy stadionu.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane