statystyki

Brat PIT, przyjaciel samorządów: Przychody gmin wzrosną o kilka miliardów złotych

autor: Tomasz Żółciak20.05.2015, 07:52; Aktualizacja: 20.05.2015, 07:58
podatki-PIT-kredyt

podatki, PIT, kredytźródło: ShutterStock

Przychody gmin wzrosną o kilka miliardów złotych. Ale dostaną one mniejsze dotacje i więcej zadań własnych. Lokalny PIT oznacza konieczność obłożenia tym podatkiem rolników. Inaczej powstanie przepaść między gminami wiejskimi a miejskimi

Dochody z pierwszego progu PIT trafią w całości do samorządów, a te z drugiego – zasilą budżet państwa. Takie rewolucyjne zmiany rozważa resort administracji. Potwierdza to jego wiceszef Marek Wójcik. – To racjonalny krok. Trzeba wspomagać rozwój samorządów, dając im do tego odpowiednie narzędzia – uważa. Ponadto, jak ustalił DGP, podatkiem dochodowym mogą zostać objęci rolnicy.

Tymczasem Ministerstwo Finansów na razie nie komentuje pomysłu. – Ale nie odżegnuje się od niego. Jest szeroko dyskutowany w resorcie – zapewnia Wójcik.

Pytań jest wiele, a pewnik tylko jeden: nowe rozwiązania opłaciłyby się samorządom. Jak wyliczyło Forum Od-nowa, zgarniałyby one z pierwszego progu PIT 37 mld zł, czyli o 6 mld zł więcej niż z udziałów w podatku. Co istotne, symulacja ta dotyczy wyłącznie roku 2012, podczas gdy w kolejnych latach wpływy z PIT systematycznie rosły.

Po tej informacji wielu lokalnych włodarzy zapewne zaciera z radości ręce. Ale dalsze pomysły resortu administracji mogą skutecznie ostudzić ich zapał. – Po zmianach wiele obecnych zadań zleconych mogłoby się stać zadaniami własnymi samorządów. Musiałyby je finansować ze swoich budżetów – wyjaśnia wiceminister Marek Wójcik. Wówczas lokalne władze miałyby elastyczniej rozdzielać pieniądze. Zmiany dotyczyłyby trzech podstawowych źródeł dochodów: dotacji (włodarze otrzymują je m.in. na zadania zlecone przez administrację centralną), dochodów własnych i subwencji (finansowanie zadań oświatowych i system wyrównawczy).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • EWA(2015-05-20 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Tak teoria nie ma nic wspolnego z praktyka.
  Trzeba pozabierac kamienica i grunty zlodziejom w miastach jak i na wsiach - pokradli przy pomocy urzednikow gminnych i sadowych!
  to jest wielki majatek narodowy i gminy potracily go do prywatnych kieszeni zlodziejow i nawet podatkow z tego nie maja!!!
  tu jest majatek przede wszystkim - to co rozkradli hochsztaplerzy!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane