Jeśli firmy chcą w pełni wykorzystać potencjał specjalistów, powinny dbać o sprawny system przepływu informacji. Warto stawiać także na rozwój kompetencji interpersonalnych i wprowadzić business partnering
Usprawnienie działania firmy w tych obszarach wpłynie bowiem korzystnie na jej kondycję i podniesie konkurencyjność. Pozwoli też specjalistom rachunkowości zarządczej efektywniej konsultować strategiczne posunięcia przedsiębiorstw. To także szansa na dokonywanie realnych wycen, rozwój zarówno przedsiębiorstwa, jak i rynku oraz jeszcze większą możliwość opiniowania ewentualnych przejęć i fuzji, czyli dziedzin, w których już teraz doradzają swoim zarządom. Wynika to z faktu, że specjaliści tej branży powinni pełnić w swoich organizacjach funkcje nie tyle operacyjne, ile doradcze. Niezbędne jest do tego także zaangażowanie samego specjalisty, który będzie wyrażał chęć włączenia się w strategiczne z punktu widzenia organizacji procesy.
Choć wymaga to niezbędnej wiedzy wykraczającej poza zakres zagadnień rachunkowych, takiej jak znajomość problematyki prowadzenia przedsiębiorstwa i informacji z zakresu zarządzania, osoby wykazujące inicjatywę szybciej zdobywają zaufanie zarządów firm. Wtedy są chętniej angażowane w procesy zarządzania. Warto się więc zastanowić, w jaki sposób specjaliści rachunkowości zarządczej funkcjonują w swoich organizacjach.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) większą szansę na pełnienie roli doradczej mają specjaliści rachunkowości zarządczej pracujący w organizacjach funkcjonujących właśnie według modelu business partnering, pozwalającego na swobodną współpracę poszczególnych działów.
– Business partnering, czyli sposób funkcjonowania firm, który szczególną popularność zyskał w czasie kryzysu finansowego z 2008 r. zakłada bliską współpracę pomiędzy menedżerami wyższego szczebla, reprezentującymi różne departamenty w organizacji. Jak się okazuje, ten model kooperacji wpływa korzystnie na działanie firmy, której pracownicy zyskują świadomość na temat konkretnych operacji dokonywanych w innych działach – zauważa Jakub Bejnarowicz, country manager CIMA w Polsce. – Ma to szczególne znaczenie dla specjalistów rachunkowości zarządczej. Mogą w ten sposób pogłębić swoją wiedzę na temat sposobów działania firmy i priorytetów. To także szansa dla menedżerów spoza sfery finansowej, którzy uzyskując informacje na temat istoty rachunkowości zarządczej, biorą pod uwagę również ten aspekt działalności firmy.
Jak wskazują specjaliści rachunkowości zarządczej, duży wpływ na rozwój ich kompetencji doradczych ma przepływ informacji w organizacji. Zaznaczają, że istotną rolę odgrywa zarówno wiedza na tematy finansowe, jak i niezwiązana z tą dziedziną. Wiadomości z zakresu kondycji firmy pozwalają na regularną aktualizację ich założeń rachunkowych oraz zmianę dotychczasowych i planowanych działań, czyli zastosowanie metody prognozy kroczącej. Czas zaoszczędzony na kompletowaniu informacji z poszczególnych departamentów może zostać przez nich wykorzystany na zoptymalizowanie działania swojej kadry. To niezbędny zabieg, ponieważ jak podkreślają, problemem działów rachunkowości zarządczej są ciągłe braki w liczbie pracujących w nich osób.
Co ciekawe, z badań CIMA wynika, że w swojej codziennej pracy specjaliści porzucają bardziej skomplikowane techniki oceny rynku i pozycji własnej organizacji na rzecz tych prostszych. Większość preferuje tradycyjne budżetowanie kapitałowe, bieżące monitorowanie działań konkurencji czy analizę zyskowności klienta firmy. W ograniczonym stopniu wykorzystują także benchmarking.
– Wnioski zawarte w raporcie „Rachunkowość zarządcza we wsparciu strategicznych procesów zarządczych” mogą wzbudzić zdziwienie. Warto jednak pamiętać, że rachunkowość zarządcza to także działanie oparte na intuicji. Specjaliści rachunkowości zarządczej muszą podejmować niekiedy ryzyko na podstawie niewielu danych. Jeżeli spojrzeć na liczby, ich działania mogą się wydawać czasem brawurowe, ale w przeważającej części wypadków są opłacalne – komentuje Jakub Bejnarowicz.