statystyki

Dlaczego organizacja regat nie pozwala odzyskać VAT

autor: Marek Sporny11.05.2015, 09:55; Aktualizacja: 11.05.2015, 10:11

Spółka planuje świadczenie usług w zakresie organizacji regat i rekreacji. Usługa ma charakter kompleksowy i polega na udostępnianiu jachtów, zakwaterowania w hotelu oraz zakupie usług gastronomicznych. Uczestnicy będą otrzymywać faktury z tytułu „uczestnictwa w regatach” z 23-proc. VAT. Czy spółka odliczy VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych?

Reklama


Niestety nie. Z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnik może odliczyć VAT naliczony, jeśli spełni warunki pozytywne, m.in. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz nie znajdą zastosowania przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy o VAT.

Artykuł 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama