statystyki

Pracujesz na etacie i chcesz kupić auto? Będzie taniej, jak założysz firmę

autor: Tomasz Krywan09.02.2015, 18:00
Osoby pracujące na etacie, które zamierzają kupić nowe auto, często w salonie samochodowym słyszą, że zamiast spłacać raty kredytu w ramach etatu, lepiej założyć własną firmę i wziąć samochód w leasing na firmę. Czy rzeczywiście to dobra rada?

Osoby pracujące na etacie, które zamierzają kupić nowe auto, często w salonie samochodowym słyszą, że zamiast spłacać raty kredytu w ramach etatu, lepiej założyć własną firmę i wziąć samochód w leasing na firmę. Czy rzeczywiście to dobra rada?źródło: ShutterStock

Zatrudnieni na umowę o pracę planujący kupić auto wchodzą w teoretyczny biznes, by zakup rozliczać w ramach leasingu. Czy tak można? Okazuje się, że tak i jest to korzystniejsze niż spłacanie rat kredytowych

Osoby pracujące na etacie, które zamierzają kupić nowe auto, często w salonie samochodowym słyszą, że zamiast spłacać raty kredytu w ramach etatu, lepiej założyć własną firmę i wziąć samochód w leasing na firmę. Czy rzeczywiście to dobra rada?

Odpowiedzi poszukamy, rozpatrując przypadek czytelnika, który pracuje na etacie, a ponadto może rozpocząć prowadzenie własnej firmy (wykonuje w miesiącu kilka usług, na które może wystawiać faktury) i zamierza kupić nowe auto.

Oczywiście nie ma przeszkód, aby samochód wziął w leasing na firmę. Pozwoli mu to zaliczać raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów tej działalności (a także odliczać przynajmniej część, tj. do 50 proc., kwot VAT z faktur leasingowych oraz z faktur dokumentujących wydatki eksploatacyjne). Jednak może to być dla tego przedsiębiorcy ryzykowne podatkowo. Dlaczego?

Fiskus sprawdzi

Zauważyć należy, że skoro wstępnie podatnik planował kupić samochód jako osoba prywatna (z takim założeniem zgłosił się do salonu samochodowego), to będzie go użytkował przede wszystkim do celów prywatnych. Jest to o tyle istotne, że organy podatkowe uważają najczęściej, iż koszty dotyczące samochodów firmowych używanych do celów prywatnych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stanowią koszty uzyskania przychodów tylko częściowo (zob. interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 1 sierpnia 2014 r., nr IPTPB1/415-241/14-4/AP, czy interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-574/14/WM). W tej sytuacji, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów założonej działalności całość rat leasingowych dotyczących zakupionego samochodu (zakładam, że taki właśnie jest wstępny plan kupującego auto), podatnik będzie musiał liczyć się ze znacznym ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Może je ograniczyć, zaliczając do kosztów uzyskania przychodu tylko część rat leasingowych oraz część pozostałych kosztów, dotyczących przedmiotowego samochodu.

Ryzyko to jest o tyle duże, że jeżeli z tytułu prowadzenia działalności podatnik będzie wykazywać stratę podatkową (gdy osiągane przez niego przychody z działalności będą stosunkowo niewielkie), znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo kontroli podatkowej (względnie skarbowej). To bowiem podatnicy wykazujący stratę stanowią jedną z częściej kontrolowanych przez organy podatkowe grup.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zdziwiony(2015-02-10 13:11) Zgłoś naruszenie 00

  cieszę się gazeto, że punkt po punkcie pokazujecie fiskusowi, gdzie ma szukać i co robić. Czy pan dziennikarz jest na payrollu w MF?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-09 18:55) Zgłoś naruszenie 01

  Nie tylko nie będzie taniej , ale obgolą cię do zera . A spadkobierców - do "dobrodziejstwa inwentarza" .

  Odpowiedz
 • Mrochen(2018-04-27 01:18) Zgłoś naruszenie 00

  Nigdy auto na firmę nie wyjdzie taniej w sytuacji w której firma została założona wyłącznie do zakupu pojazdu bo... działalność nie przynosząca dochodu więc nie daje możliwosći odliczenia VATu etc.To już lepiej wejście na ebaya, allegro, olx czy efl i znaleźć auto poleasingowe. Wyjdzie taniej niż w salonie a o ile nie zdecydujemy się na tanie auto z niskiego segmentu to możemy spodziewać się pojazdu na lata.

  Odpowiedz
 • Kusy29(2015-02-20 23:56) Zgłoś naruszenie 05

  Bez względu na to czy ma się firmę czy też nie można nabyć samochód od J&J Group w ramach programu 600 za 600 z miesięczną dotacją 600 zł, która na ogół pokrywa całą ratę. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie. Formalności też niewiele, ja po tygodniu odebrałem już auto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane