statystyki

Nabycie spadku trzeba zgłosić. Choroba nie zwalnia z fiskalnych obowiązków

autor: Patrycja Dudek05.02.2015, 08:05; Aktualizacja: 05.02.2015, 09:22
testament, dokument

testament, dokumentźródło: ShutterStock

Kto w ciągu sześciu miesięcy od nabycia spadku nie zgłosi tego urzędowi, straci prawo do zwolnienia, nawet gdyby przeszkodą były poważne względy zdrowotne – orzekł WSA w Krakowie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który nabył spadek po matce. Ze względu na zły stan zdrowia i natłok obowiązków nie złożył zawiadomienia o nabyciu spadku w terminie, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86). Dopiero po roku, gdy już uporał się z problemami, złożył do urzędu skarbowego pismo o przywrócenie terminu na zgłoszenie darowizny. Tłumaczył, że po śmierci matki załamał się, a ponadto zmagał się z chorobą córki, żony i teściowej. Nałożyła się na to jego własna choroba kręgosłupa i problemy z poruszaniem się. Do wniosku o przywrócenie terminu dołączył dokumentację medyczną.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-02-05 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Klasyczna kradzież "na brak kwitka" .
    I jedno z podstawowych narzędzi mafii państwowej - zwłaszcza w tzw. sądownictwie stosowane z wielkim upodobaniem , do okradania i eksterminacji pospólstwa .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane