statystyki

Nie można odliczyć VAT, jeśli nie ma bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcją

autor: Katarzyna Rosik02.02.2015, 07:10; Aktualizacja: 02.02.2015, 08:31
vat

Zdaniem NSA przepisy dotyczące odliczeń powinny być interpretowane tak, aby warunkiem prawa do odliczenia podatku było co do zasady istnienie bezpośredniego i niezwłocznego związku pomiędzy daną transakcją, z którą związany jest podatek naliczony, a transakcją opodatkowaną, dla której zakup ten poczyniono.źródło: ShutterStock

Nie można odliczyć VAT, jeśli nie ma bezpośredniego i niezwłocznego związku pomiędzy transakcją, z której wynika podatek naliczony, a czynnością opodatkowaną – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o firmę zajmującą się m.in. usługami szkoleniowymi i prowadzeniem kampanii reklamowych. Spółka realizowała dwa projekty współfinansowane ze środków UE. Jeden z nich polegał na szkoleniach w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach działających w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Celem było podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników w związku z przygotowaniami do organizacji Euro 2012. Drugi projekt dotyczył wsparcia sektora ekonomii społecznej. Uczestnicy szkoleń nie płacili za nie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-02-02 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    ...a ta "transakcja" nie została zgłoszona na 7 dni przed jej zawarciem - na specjalnym druku , który można zakupić w US .
    Włącznie z dostarczonym dowodem opłaty za zaewidencjonowanie tego zdarzenia gospodarczego w urzędzie właściwym dla dokonania transakcji , oraz w urzędach - siedzibach kontrahentów , ma się rozumieć .

    Oczywiście , że sobie jaja robię .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane