statystyki

Czy niepodlegający odliczeniu podatek z faktur VAT RR można traktować jako koszt

autor: Tomasz Krywan26.01.2015, 11:33

Podatnik nabywa produkty rolne od rolników ryczałtowych. Najczęściej zapłaty dokonuje przelewem, jednak zdarza mu się zapłacić w gotówce. W takich przypadkach nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku z faktur VAT RR. Czy może jednak zaliczać podatek do kosztów uzyskania przychodów?

Zryczałtowany zwrot podatku wypłacany rolnikom ryczałtowym zwiększa u nabywcy kwotę podatku naliczonego (a w konsekwencji może być odliczany od podatku należnego) tylko wtedy, gdy spełnione są warunki określone w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. Jednym z nich jest, aby zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane