statystyki

Jak rozliczyć składki sfinansowane za byłego pracownika

autor: Marcin Szymankiewicz26.01.2015, 11:33

Spółka nie wliczyła do podstawy wymiaru składek pracownika (zamieszkałego w Polsce) składnika wynagrodzenia, który podlegał oskładkowaniu ZUS. W efekcie zaniżona została podstawa wymiaru składek. Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS powstała niedopłata składek. Ponieważ jest to były pracownik, pracodawca postanowił w całości zapłacić zaległe składki z własnych środków. Czy wartość opłaconych przez pracodawcę składek ZUS stanowi dla tego byłego pracownika przychód i czy pracodawca powinien od niego pobrać zaliczkę na PIT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 18 czerwca 2014 r. (nr IPPB2/415-294/14-2/MG) stwierdził, że zapłacenie ze środków płatnika kwoty tytułem zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie tej osoby w momencie dokonania zapłaty przez płatnika składek.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane