statystyki

Jak rozliczyć składki sfinansowane za byłego pracownika

autor: Marcin Szymankiewicz26.01.2015, 11:33

Spółka nie wliczyła do podstawy wymiaru składek pracownika (zamieszkałego w Polsce) składnika wynagrodzenia, który podlegał oskładkowaniu ZUS. W efekcie zaniżona została podstawa wymiaru składek. Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS powstała niedopłata składek. Ponieważ jest to były pracownik, pracodawca postanowił w całości zapłacić zaległe składki z własnych środków. Czy wartość opłaconych przez pracodawcę składek ZUS stanowi dla tego byłego pracownika przychód i czy pracodawca powinien od niego pobrać zaliczkę na PIT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 18 czerwca 2014 r. (nr IPPB2/415-294/14-2/MG) stwierdził, że zapłacenie ze środków płatnika kwoty tytułem zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie tej osoby w momencie dokonania zapłaty przez płatnika składek.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane