statystyki

Oprogramowanie to usługa

autor: Katarzyna Rosik19.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:00
komputer-haker-internet

W umowie sprzedający zobowiązał się do udzielania wsparcia technicznego w razie problemów z użytkowaniem programuźródło: ShutterStock

Nabycie programu komputerowego z licencją, pomocą przy instalacji i zapewnionym stałym wsparciem technicznym nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która kupiła oprogramowanie komputerowe dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. W umowie sprzedający zobowiązał się do udzielania wsparcia technicznego, w tym pomocy przy zainstalowaniu oprogramowania oraz pomocy w razie problemów z użytkowaniem programu. Z umowy wynikało, że zapłata będzie w dwunastu równych ratach.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy spółka mogła jednorazowo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że spółka nie miała takiego prawa – powinna była odliczać VAT stopniowo, wraz z zapłatą każdej z dwunastu rat.

Spółka natomiast stała na stanowisku, że istotny jest wyłącznie okres, w którym otrzymała fakturę VAT dokumentującą zakup oprogramowania. Argumentowała, że nabycie oprogramowania komputerowego można uznać za świadczenie kompleksowe (złożone), w którym świadczeniem głównym jest nabycie oryginalnych nośników z oprogramowaniem, a świadczeniem ubocznym (pomocniczym) są: instalacja, wsparcie techniczne itp.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane