statystyki

Po 2015 roku programista rozliczy VAT na nowych zasadach

autor: Mariusz Szulc11.12.2014, 18:00; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:47
Programiści prowadzący działalność gospodarczą muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję w rozliczeniach.

Programiści prowadzący działalność gospodarczą muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję w rozliczeniach.źródło: ShutterStock

Pan Michał prowadzi działalność gospodarczą jako informatyk. Zajmuje się głównie tworzeniem i sprzedażą aplikacji mobilnych. Jego produkty są bardzo popularne głównie wśród klientów z zagranicy. Do tej pory, jeśli np. Hiszpan odpłatnie ściągał nową grę pana Michała, ten naliczał VAT według polskiej stawki 23 proc. Teraz jednak podobno ma się to zmienić. Czy to prawda?

Tak. Programiści prowadzący działalność gospodarczą muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję w rozliczeniach. Już za miesiąc sprzedaż konsumentowi z innego kraju UE np. aplikacji mobilnej (jak u pana Michała) nie będzie opodatkowana polskim 23-proc. VAT, a obowiązującą za granicą stawką tej daniny. Od 1 stycznia 2015 r. zmieniają się bowiem unijne reguły dotyczące ustalania miejsca świadczenia usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych. Jeśli przedsiębiorca świadczy je na rzecz zagranicznych osób fizycznych (konsumentów), to będą one podlegać VAT w kraju konsumpcji. Nic nie zmieni się jednak w rozliczeniach z innymi przedsiębiorcami.

Dziś usługi pana Michała na rzecz konsumentów podlegają podatkowi w Polsce zgodnie zarówno z ustawą o VAT, jak i unijną dyrektywą. Taka reguła zostanie zmieniona w całej UE już od początku nowego roku. To mogłoby oznaczać konieczność rejestracji programisty-przedsiębiorcy jako podatnika w każdym z krajów, z którego pochodzą kontrahenci. Aby tego uniknąć, Komisja Europejska zasugerowała przedsiębiorcom rejestrację w tzw. małych punktach kompleksowej obsługi (MOSS). Pan Michał ma w Polsce taką możliwość od 1 października 2014 r. Powinien w tym celu złożyć drogą elektroniczną zgłoszenie rejestracyjne VIU-R do II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Urząd potwierdzi zarejestrowanie go w systemie VAT MOSS pod dotychczasowym numerem NIP albo odmówi przyjęcia zgłoszenia.

Po rejestracji pan Michał będzie miał obowiązek składać do II US drogą elektroniczną dwie kwartalne deklaracje VAT. W jednej uwzględni sprzedaż nieobjętą nowymi regulacjami, w drugiej tę na rzecz osób fizycznych z UE. W niej trzeba będzie uwzględnić sprzedaż do każdego państwa unijnego, do którego trafiła usługa. Nieprzekraczalnym terminem na złożenie nowej deklaracji będzie 20. dzień miesiąca następującego po każdym kwartale (także gdy wypadnie w sobotę lub dzień wolny od pracy). Wtedy też pan Michał powinien wpłacić na rachunek bankowy II US należny podatek. Ten będzie naliczany według stawki obowiązującej w kraju zagranicznego kontrahenta programisty. Przydatne będzie więc zestawienie udostępnione przez Komisję Europejską pod adresem http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf. W tym dokumencie aktualizowana będzie wysokość VAT w każdym z krajów UE (usługi pana Michała jako elektroniczne podlegają zawsze stawce podstawowej). Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, jest to, że wszelkie wartości pieniężne w nich wykazywane trzeba podać w euro. Jeśli użyje się innych, trzeba będzie je przeliczyć według kursu opublikowanego przez Europejski Bank Centralny w ostatnim dniu danego okresu rozliczeniowego albo według kursu wymiany z następnego dnia (jeśli nie zostanie w tym dniu opublikowany). Po złożeniu deklaracji pan Michał powinien otrzymać specjalny numer identyfikacyjny przypisany do tego konkretnego dokumentu. Następnie będzie mógł się nim posłużyć, płacąc podatek. Taka procedura ma ułatwić pracę urzędników podczas dalszej dystrybucji VAT do właściwych krajów członkowskich. Złożony dokument wraz z kwotą podatku od towarów i usług trafi do państwa siedziby konsumenta za pośrednictwem bezpiecznej sieci komunikacyjnej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane