statystyki

Oprogramowanie to usługa

autor: Katarzyna Rosik19.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:00
komputer-haker-internet

W umowie sprzedający zobowiązał się do udzielania wsparcia technicznego w razie problemów z użytkowaniem programuźródło: ShutterStock

Nabycie programu komputerowego z licencją, pomocą przy instalacji i zapewnionym stałym wsparciem technicznym nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która kupiła oprogramowanie komputerowe dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. W umowie sprzedający zobowiązał się do udzielania wsparcia technicznego, w tym pomocy przy zainstalowaniu oprogramowania oraz pomocy w razie problemów z użytkowaniem programu. Z umowy wynikało, że zapłata będzie w dwunastu równych ratach.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy spółka mogła jednorazowo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że spółka nie miała takiego prawa – powinna była odliczać VAT stopniowo, wraz z zapłatą każdej z dwunastu rat.

Spółka natomiast stała na stanowisku, że istotny jest wyłącznie okres, w którym otrzymała fakturę VAT dokumentującą zakup oprogramowania. Argumentowała, że nabycie oprogramowania komputerowego można uznać za świadczenie kompleksowe (złożone), w którym świadczeniem głównym jest nabycie oryginalnych nośników z oprogramowaniem, a świadczeniem ubocznym (pomocniczym) są: instalacja, wsparcie techniczne itp.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane