statystyki

Spółki handlowe: Zarzuty muszą dotyczyć faktycznego prezesa

autor: Łukasz Zalewski15.01.2015, 07:39; Aktualizacja: 15.01.2015, 08:20
praca, szef, firma

Takie postępowanie organów podatkowych sprawia wrażenie szukania na siłę osoby odpowiedzialnej za zobowiązania spółki – stwierdził sąd.źródło: ShutterStock

Członek zarządu nie odpowiada za zaległości podatkowe spółki, jeśli przesłanki do złożenia wniosku o upadłość zaistniały, gdy nie miał on jeszcze wpływu na podjęcie kroków zmierzających do ogłoszenia upadłości spółki, jak i wtedy, gdy tego wpływu już nie miał.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł w sprawie byłej prezes spółki, która została powołana na to stanowisko 17 marca 2009 r. (zostało to potwierdzone wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym z 1 kwietnia 2009 r.). Już kilkanaście dni później – 31 marca – prezes złożyła wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Sąd rejonowy zwrócił go jednak, bo nie zostało do niego dołączone sprawozdanie finansowe (w ówczesnym stanie prawnym nie można było uzupełnić wniosku o ogłoszenie upadłości, obecnie taka możliwość istnieje na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 listopada 2009 r., sygn. akt P 88/08).

Po dwóch miesiącach, 26 maja 2009 r., prezes ponownie złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Tym razem sąd go uwzględnił i w czerwcu ogłosił upadłość.

W 2012 r. naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję o odpowiedzialności podatkowej prezes za zaległość spółki z marca 2009 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Ona sama nie zgodziła się z tą decyzją – uważała, że spełniła wymogi pozwalające jej uwolnić się od tej odpowiedzialności. We właściwym czasie złożyła bowiem wniosek do sądu.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane