statystyki

Bank to nie pośrednik kojarzący pożyczkobiorców i depozytariuszy

autor: Katarzyna Bajak29.12.2014, 08:08; Aktualizacja: 29.12.2014, 09:12
Spór toczył się o podstawę opodatkowania w VAT.

Spór toczył się o podstawę opodatkowania w VAT.źródło: ShutterStock

Udzielając kredytu lub pożyczki, instytucja finansowa występuje wprost w roli pożyczkodawcy, a nie podmiotu pośredniczącego – orzekł NSA.

Spór toczył się o podstawę opodatkowania w VAT. Bank uważał, że jest nią – poza ewentualną prowizją – różnica pomiędzy wartością należnych mu odsetek z tytułu udzielonych pożyczek i kredytów a wartością odsetek należnych depozytariuszom z tytułu zdeponowanych w banku pieniędzy.

Wskazywał, że w świetle art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT bank powinien zostać uznany za pośrednika świadczącego usługi polegające na gromadzeniu depozytów, a z drugiej strony za oferującego usługi polegające na udzielaniu kredytów. W konsekwencji za podstawę opodatkowania należy uznać kwotę prowizji lub inną postać wynagrodzenia. W tej sprawie będzie to spread rozumiany jako różnica pomiędzy wartością odsetek otrzymanych przez bank od kredytobiorców a wartością odsetek zapłaconych depozytariuszom.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że podstawą opodatkowania, poza ewentualną prowizją, będzie kwota odsetek od udzielonych kredytów i pożyczek. Bank występuje bowiem wprost w roli pożyczkodawcy, a nie podmiotu pośredniczącego, kojarzącego dwie strony transakcji. Zdaniem dyrektora gdy bank udziela pożyczek i kredytów, to bez wątpienia nie mamy do czynienia z pośrednictwem, nawet gdy do tego celu są wykorzystywane środki pieniężne ulokowane w formie depozytów bankowych.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • serty(2014-12-29 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane