statystyki

Decyzja o doliczeniu VAT do wynagrodzenia w rękach kontrahentów

autor: Michał Culepa18.09.2014, 07:30; Aktualizacja: 18.09.2014, 09:54
Strony mogą swobodnie ustalać, czy podatek będzie elementem ceny, czy nie.

Strony mogą swobodnie ustalać, czy podatek będzie elementem ceny, czy nie.źródło: ShutterStock

O tym, czy doliczyć VAT do wynagrodzenia, decydują kontrahenci. Mogą się umówić na kwotę netto, a podatek obciąży sprzedawcę – orzekł SN

Chodziło o uczelnię, która kupiła od spółki K. 500 laptopów dla celów naukowo-dydaktycznych. Spółka i uczelnia zgodziły się w umowie na cenę 1315 zł za jedno urządzenie. Określiły ją jako cenę netto, nie precyzując jednak, jak będzie rozliczony VAT.

Wynikało to z przeświadczenia uczelni, że komputery będą opodatkowane zerową stawką podatku od towarów i usług. Szkoła sama wręcz przekonała do takiego zapisu spółkę K., wskazując na odpowiednie przepisy i interpretacje ustawy o VAT. Otrzymała także zaświadczenie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przeznaczeniu komputerów do działalności naukowej i dydaktycznej.

Problem polegał na tym, że ani w zamówieniu pisemnym, ani we wniosku do ministerstwa nie sprecyzowano dostatecznie, o jaki sprzęt chodzi. Tymczasem obowiązujące wówczas przepisy faktycznie zwalniały z VAT dostawy komputerów dla uczelni i placówek oświatowych, ale preferencja ta dotyczyła wyłącznie urządzeń stacjonarnych. Natomiast od dostaw sprzętu niestacjonarnego (laptopów, netbooków i podobnych komputerów przenośnych) spółka K. musiała rozliczyć i odprowadzić należny podatek. W związku z tym wystawiła uczelni fakturę korygującą, wskazując na konieczność dopłacenia podatku w łącznej kwocie ok. 147 tys. zł. Uczelnia odmówiła dopłaty.

Sąd I instancji wydał wyrok korzystny dla spółki, zasądzając na jej rzecz żądaną kwotę. Jednak sąd II instancji uwzględnił apelację uczelni. Uznał, że strony umówiły się na ostateczną cenę zakupu laptopów w kwocie netto. Wobec tego nie można uznać, że uczelnia miała zapłacić cenę powiększoną o podatek – ten miała uregulować wyłącznie spółka K. jako podatnik VAT. Takie sformułowania umowne są zgodne z przepisami i odpowiadają zasadzie swobody umów – uznał sąd.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane