statystyki

Zwolnienia podatkowe dla wszystkich karetek

autor: Mariusz Szulc18.09.2014, 07:20; Aktualizacja: 18.09.2014, 09:58
Obecnie akcyzy od pojazdów specjalistycznych wykorzystywanych na własne potrzeby nie płaci policja ani Straż Pożarna.

Obecnie akcyzy od pojazdów specjalistycznych wykorzystywanych na własne potrzeby nie płaci policja ani Straż Pożarna.źródło: ShutterStock

Przepis zwalniający ambulanse z akcyzy będzie doprecyzowany – zapewniło MF w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wątpliwości w tym zakresie powstały w związku z opublikowanymi w sierpniu przez resort założeniami do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wynika z nich, że od 30 czerwca 2015 r. samochody osobowe stanowiące „specjalistyczne środki transportu sanitarnego” i przeznaczone dla „zespołów ratownictwa medycznego” mają być wolne od daniny.

Ministerstwo zastrzegło przy tym, że powinny one mieć cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane. Dodatkowo w Polskiej Normie PN-EN 1789+A1 powinny być określone jako ambulanse ratunkowe (typ B) bądź ruchome jednostki intensywnej opieki medycznej (typ C).

Uzasadniając potrzebę tego zwolnienia, resort przypomniał, że obecnie akcyzy od pojazdów specjalistycznych wykorzystywanych na własne potrzeby nie płaci policja ani Straż Pożarna.

Nowelizacja ma nie tylko zlikwidować tę nierówność, ale także ograniczyć obciążenia finansowe sektora medycznego.

Eksperci podatkowi zasadniczo chwalą zmianę. Problem polega jednak na tym, że propozycja jest nieprecyzyjna. Nie wynika z niej wprost, czy zwolnienie ma przysługiwać na karetki kupowane przez sektor państwowy i samorządowy, czy także prywatny.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane