Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, autorstwa posłów PO, został skierowany do dalszych prac w komisji. W wystąpieniach klubowych za kontynuacją prac opowiedzieli się Andrzej Orzechowski (PO), Gabriela Masłowska (PiS), Genowefa Tokarska (PSL), Zbigniew Matuszczak (SLD), Andrzej Romanek (KPSP) oraz Artur Górczyński (BiG).

Posłowie zgodnie wskazywali, że podatek akcyzowy z definicji naliczany jest od dóbr luksusowych, a za takie trudno uznać ambulanse. Podnosili, że zwolnienie z akcyzy obniży ceny pojazdów sanitarnych i być może umożliwi zwiększenie dokonywanych przez placówki zakupów. Sygnalizowali także, że zmiana zlikwiduje niepotrzebny obrót środkami publicznymi, bo pieniądze z akcyzy zasilają budżet a ten przekazuje je do systemu ochrony zdrowia, który karetki kupuje. Część parlamentarzystów oceniła, że rozwiązania zaproponowane w projekcie noweli powinny być wprowadzone wcześniej.

Zabierając w środę w dyskusji głos wiceszef resortu finansów i szef służby celnej Jacek Kapica wskazał, że ministerstwo pracowało nad własnymi rozwiązaniami zmierzającymi do zwolnienia z akcyzy pojazdów sanitarnych przeznaczonych dla zespołów ratownictwa medycznego. Dodał, że resort popiera rozwiązania projektu poselskiego - choć dostrzega potrzebę ich doprecyzowania.