statystyki

Upadłość wyklucza ulgę na złe długi

autor: Elżbieta Delert16.09.2014, 08:00; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:55
NSA uchylił zarówno wyrok, jak i interpretację izby skarbowej.

NSA uchylił zarówno wyrok, jak i interpretację izby skarbowej.źródło: ShutterStock

Wierzyciel, który zgłosił do masy upadłości swoją wierzytelność w kwocie brutto, nie może korzystać z preferencji, jaką daje ustawa o VAT. To naruszyłoby kolejność zaspokajania długów – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki w upadłości likwidacyjnej, której wierzyciele zgłosili swoje wierzytelności do masy upadłości, zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1112 ze zm.). Ich należności zostały uznane na liście wierzytelności upadłej spółki w całej zgłoszonej kwocie brutto, czyli wraz z VAT. Niektórzy z nich skorzystali z ulgi na złe długi, wynikającej z art. 89a ustawy o VAT. W związku z tym naczelnik urzędu skarbowego kazał syndykowi pomniejszyć podatek naliczony podlegający odliczeniu. Syndyk jednak odmówił korekty deklaracji VAT-7.

Uważał, że nie powinien jej dokonywać, skoro chodziło o okres sprzed ogłoszenia upadłości. Twierdził, że to wierzyciele nie mieli prawa do ulgi na złe długi. Wskazywał na art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy, z którego wynika, że nie można skorzystać z ulgi na złe długi, gdy dłużnik znajduje się w upadłości. Syndyk był zdania, że przepis ten wymaga, by dłużnik nie znajdował się w upadłości nie tylko w momencie świadczenia usługi czy dostawy towaru, lecz także w chwili, gdy wierzyciel chce skorygować podatek należny.

Poza tym, jak twierdził, gdyby wierzyciele mogli korygować podatek należny w trakcie postępowania upadłościowego, to prowadziłoby to do odzyskania przez nich wierzytelności poza regułami postępowania upadłościowego. Wierzyciele z kategorii niższej zostaliby zaspokojeni przed wierzycielami z kategorii wyższej i poza wszelkimi zasadami wynikającymi z prawa upadłościowego i naprawczego.

Ze spółką nie zgodziła się Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Stwierdziła, że dłużnik nie może być w upadłości jedynie w momencie świadczenia usługi lub dostawy towaru. Natomiast w pozostałych przypadkach nie jest wykluczone skorzystanie przez wierzyciela z ulgi na złe długi. W takiej sytuacji jednak dłużnik ma obowiązek odpowiednio pomniejszyć podatek naliczony podlegający odliczeniu. Gdy jest w upadłości likwidacyjnej, obowiązek ten przejmuje syndyk – uznała izba.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mardzion(2014-09-17 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura... Czyli zapłać vat, ale skoro firma upadła to kasy nie odzyskasz, co za kraj! Moja firma 3 lata działa w UK, schemat Pawła Kurnika, pracujemy z Polski, daje nam to roczne oszczędności na poziomie kilkunastu tysięcy. Dlaczego tam przepisy mogą być dla ludzi, a u nas niszczą tych ludzi? Dlaczego oni mogą mieć niski ZUS, 50k kwoty wolnej, a my nie? Żyjemy w biznesowym dnie...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane