statystyki

Nie ma ograniczeń w odliczeniach, gdy auto nie jest używane w firmie

autor: Mariusz Szulc15.09.2014, 07:38; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:31
Skoro podatnik nie używa aut w działalności gospodarczej, to w ogóle nie stosuje się wobec niego przepisu o odliczaniu tylko 50 proc. VAT.

Skoro podatnik nie używa aut w działalności gospodarczej, to w ogóle nie stosuje się wobec niego przepisu o odliczaniu tylko 50 proc. VAT.źródło: ShutterStock

Podatnik, który zajmuje się jedynie naprawą i doposażeniem cudzych samochodów, może potrącić cały podatek naliczony od wydatków związanych z działalnością – wyjaśnił dyrektor bydgoskiej izby

Stwierdził, że skoro podatnik nie używa aut w działalności gospodarczej, to w ogóle nie stosuje się wobec niego przepisu o odliczaniu tylko 50 proc. VAT.

Chodziło o jednoosobowego przedsiębiorcę, który zajmował się głównie handlem nowymi i używanymi autami. Oprócz tego przeprowadzał także naprawy, konserwacje i tzw. doposażanie samochodów osobowych.

Jednym ze zleceniobiorców tych usług była norweska firma. Zgodnie z umową przedsiębiorca przewoził auta z Norwegii do Polski, tu je naprawiał i doposażał, a następnie wysyłał z powrotem. W tym czasie nie nabywał prawa do rozporządzania tymi pojazdami jak właściciel, ani nie używał ich dla celów prywatnych.

Spytał izbę skarbową, czy mimo wejścia w życie od 1 kwietnia 2014 r. nowych zasad odliczania VAT, nadal będzie mógł odliczać w całości podatek naliczony od wydatków, które ponosi w związku ze świadczonymi usługami. Interesowało go także, czy powinien prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów, które naprawia i doposaża.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane