statystyki

Umorzenie zaległości podatkowych: Decyzja fiskusa uznaniowa, ale nie dowolna

autor: Patrycja Dudek10.09.2014, 07:48; Aktualizacja: 10.09.2014, 09:15
NSA podzielił zdanie sądu I instancji.

NSA podzielił zdanie sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Urząd może odmówić umorzenia zaległości podatkowych. Najpierw powinien jednak zbadać okoliczności na dzień wystąpienia przez podatnika z odpowiednim wnioskiem, a potem porządnie uzasadnić swoje stanowisko – stwierdził NSA.

Z powodu trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej – swojej i syna – podatniczka zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie zaległości w PIT. W chwili złożenia wniosku nie pracowała, korzystała z pomocy społecznej.

Naczelnik uznał, że konieczna przesłanka umorzenia zaległości została spełniona: w grę wchodzi ważny interes podatnika oraz ważny interes publiczny (tu znaczenie miało to, że jedyne środki, jakimi kobieta dysponowała, pochodziły i tak od Skarbu Państwa). Jednak mimo wszystko podjął decyzję negatywną dla zainteresowanej. Zwrócił uwagę, że zanim powstał dług podatkowy, kobieta uzyskała dochód w wysokości 25 tys. zł. I że z tych pieniędzy mogła coś odłożyć.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu podtrzymał to stanowisko. Dodał, że choć kobieta jest niepełnosprawna, to nie orzeczono o jej niezdolności do pracy. W związku z tym nawet jeśli nie będzie w stanie uregulować zobowiązań teraz, to nie można wykluczyć, że zrobi to w przyszłości.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane